Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Έκανε το χρέος του!

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Λαμπράκη και Σρέσκοβιτς, ο Αιολικός επικράτησε 2-0 του Πυθαγόρα στη Σάμο, πετυχαίνοντας την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα, φθάνοντας τους 16 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Μυτιλήνης μπορεί να μην έπαιξε εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, ωστόσο κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, που ήταν και το ζητούμενο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 19ο λεπτό και ήταν για τον Πυθαγόρα, με το δυνατό σουτ του Αμερσώνη από μακρινή απόσταση να σταματά για καλή τύχη των φιλοξενούμενων στο οριζόντιο δοκάρι του Πιττάτζιη. Ο Αιολικός απάντησε δύο λεπτά μετά με την μπάλα μετά από κεφαλιά του Μίλιτς να περνά παράλληλα με την εστία.

Στο 23ο λεπτό η ομάδα της Μυτιλήνης απείλησε εκ νέου, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαμπράκη, η μπάλα χτύπησε σε σώμα παίκτη του Αιολικού και ο Σαπουνάς απομάκρυνε πριν αυτή περάσει τη γραμμή. Στο 29΄ ήταν η σειρά του Μίλιτς να δημιουργήσει ακόμα μία καλή στιγμή, αλλά και πάλι η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Ο Αιολικός συνέχισε να ψάχνει το γκολ και πήγε να το βρει στο 36ο λεπτό, όμως το ωραίο σουτ του Λαμπράκη έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μυτιληνιός μεσοεπιθετικός αυτή τη φορά κατάφερε να χρισθεί σκόρερ με σουτ μέσα από την περιοχή, φάση του γκολ η οποία ξεκίνησε από σέντρα του Δημήτρη Ψάνη από τα αριστερά και κεφαλιά του Σρέσκοβιτς, ο οποίος τροφοδότησε τον Άρη Λαμπράκη για το 0-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει το 0-2 με τον Μπουρού να βγάζει τετ-α-τετ τον Βουκομάνοβιτς με τον Μαρμαρά, αλλά ο τερματοφύλακας του Πυθαγόρα είπε όχι στον Σέρβο ποδοσφαιριστή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός έψαξε ένα γρήγορο γκολ για να βάλει τις βάσεις για τη νίκη, κάτι το οποίο κατάφερε στο 51ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Νέναντ Σρέσκοβιτς, μετά από υπέροχη προσπάθεια και εξίσου όμορφο γύρισμα του Ψάνη από τα αριστερά, με τον Μυτιληνιό αμυντικό να είναι ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου.

Μετά το 0-2 ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, σε συνδυασμό και με τις αλλαγές που έκαναν οι δύο προπονητές με την αμέσως επόμενη φάση μετά το γκολ να καταγράφεται στο 70ό λεπτό και ήταν για τους φιλοξενούμενους με την κεφαλιά του Λαμπράκη να σταματά στον Μαρμαρά.

Στο 77ο λεπτό ο Πυθαγόρας έφθασε κοντά στη μείωση του σκορ, αλλά το σουτ του Τσομπάι έφυγε έξω. Η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τον Αιολικό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πρωτούλη να κάνει σουτ από πλάγια θέση και τον Μαρμαρά να απομακρύνει σε κόρνερ.

Ο Αιολικός επικράτησε δίκαια του αντιπάλου του, έχοντας εκτός από τα δύο γκολ και αρκετές ευκαιρίες και συνεχίζει την προσπάθειά του για την κατάληψη της 1ης θέσης.

Οι συνθέσεις

Πυθαγόρας (Στ. Κουλούρης): Μαρμαράς, Σαπουνάς, Χατζηανδρέου (64΄ Μπρένγκα), Δριτσάκης (64΄ Κοκκινάκης), Ιωαννίδης, Βελάνης (53΄ Τσομπάϊ), Αμερσώνης, Σεχάϊ, Κανδύλας (53΄ Κουφογιάννης), Κάρσας, Πλατίνγκος (64΄ Τσερβενάκου)

Αιολικός (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Αγριμάκης, Ψάνης, Ζώνας, Μπάρκας, Κεσίδης (90΄ Αργυρίου), Σρέσκοβιτς, Μίλιτς (80΄ Πρωτούλης), Βουκομάνοβιτς (67΄ Κέντρος), Μπουρούς (67΄ Καλαμποκάς), Λαμπράκης (90΄ Μαυράκης)