Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Έκανε το πρώτο βήμα ο Αετός

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στον νομό έκανε ο Αετός, νικώντας 1-0 τον αρκετά ανταγωνιστικό Κεραυνό Αγίου Δημητρίου στο γήπεδο της Μύρινας. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Άρης Λαμπράκης στο 69ο λεπτό. Το παιχνίδι έγινε παρουσία αρκετού κόσμου ανάμεσά τους και περίπου 100 φίλοι  του Αετού, που ακολούθησαν την αποστολή στην Λήμνο. Ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί την Κυριακή στα Λουτρά με το σύνολο του Θεαγένη Διονυσάτου να καλείται να υπερασπιστεί αυτό το ρευστό 1-0.

Η αναμέτρηση είχε καλό ρυθμό με την ομάδα των Λουτρών να ξεκινάει έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον Κεραυνό να δυσκολεύεται να περάσει το κέντρο. Παρόλα αυτά κατάφερε και κράτησε ανέπαφη την εστία του στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 14′ με το σουτ του Τσομπανέλλη να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Επτά λεπτά αργότερα ο Μιχαλάκης πλάσαρε, αλλά ο Τασίδης μπλόκαρε. Στο 25ο λεπτό ο Κεραυνός έκανε την πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Κουμπά με τον τερματοφύλακα του Αετού να προλαβαίνει στην έξοδο τον Διαματάρη. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα σουτ του Τσομπανέλλη στο 36′, το οποίο πέρασε έξω.

Στην επανάληψη ο Αετός έψαχνε απεγνωσμένα ένα γκολ που θα έδιωχνε το άγχος. Στο 55′ ο Λαμπράκης έπιασε κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι. Στο 61ο λεπτό ο Κεραυνός που παρουσίασε καλή εικόνα στο ματς, έφθασε πολύ κοντά στο 1-0 με τον Τσιαρή, το σουτ του οποίου έφυγε άουτ για καλή τύχη του Αετού, που τελικά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 69ο λεπτό με τον Πετρουζέλλη να βγάζει ωραία κάθετη πάσα για τον Λαμπράκη, ο οποίος με την σειρά του εκτέλεσε τον Τασίδη για το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Πάντως στις καθυστερήσεις η ομάδα των Λουτρών θα μπορούσε να είχε διευρύνει το σκορ, όμως ο πολύ καλός γκολκίπερ Τασίδης απέκρουσε τα σουτ των Βλαστέλλη και Χρυσάφη.

Οι συνθέσεις

Κεραυνός Αγ. Δημ. (Οδ. Μπακίτας): Τασίδης, Κλάψος, Μαυροειδής, Ποντίκας, Τζανετάκος, Διαματάρης (74′ Μπάλιου), Μαρουκάκης, Ευαγγελιδάκης, Τζώης, Τσιαρής (90+1′ Κατακουζηνός), Ηλιάδης (45′ λ.τ.ρ. Κόμης)

Αετός (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Χρυσάφης, Καλαφάτης (85′ Διμπαμπής), Καπταγιάννης, Κριπιντίρης, Πετρουζέλλης, Τσομπανέλλης, Παλαμουτσής (67′ Τοπάλι), Μιχαλάκης, Σεφουλάι (85′ Βλαστέλλης), Λαμπράκης (77′ Αλαγιάννης)