Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Ένα γκολ ήταν αρκετό

Με χρυσό σκόρερ τον Γιώργο Τσομπανέλλη στο 73ο λεπτό ο Αιολικός κατέβαλε την αντίσταση του Κιθαιρώνα Καπαρελλίου, νικώντας τον με 1-0 και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία με την κατάσταση στον βαθμολογικό πίνακα πάντως να μην αλλάζει μετά τη νίκη της Αρτάκη επί του Παναρκαδικού. Παρουσία αρκετού κόσμου στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, οι κυανόλευκοι μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη βελτιώθηκαν αισθητά και κατάφεραν να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη.

Η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 3ο λεπτό και ήταν για τον Κιθαιρώνα Kαπαρελλίου με το φάουλ από τον Σεχάϊ να καταλήγει στα χέρια του Βρονταρά. Στο 15ο λεπτό ήταν σειρά του Αιολικού να απειλήσει καθώς μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Γερογιάννη, ο Σπόλιαριτς έκανε το σουτ το οποίο έφυγε δίπλα από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων. Επτά λεπτά αργότερα ο Αιολικός απείλησε εκ νέου με τον Τσομπανέλλη, η προσπάθεια του οποίου κόντραρε σε παίκτη του Κιθαιρώνα και κατέληξε κόρνερ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά, κάτι που δεν βόλευε τον Αιολικό που έψαχνε το γκολ. Στο 32΄ ο Τσέλλος του Κιθαιρώνα δεν κατάφερε να τελειώσει επιτυχώς τη φάση με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μυτιλήνης έγινε πιο επιθετική, κάτι λογικό μιας και έψαχνε το γκολ. Στο 50΄ η εκτέλεση φάουλ από τον Λαμπράκη πέρασε έξω, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μπουρούς επιχείρησε δική του προσπάθεια για φάση, όμως ο Γερογιάννης κατάφερε να μαζέψει την μπάλα. Τα λεπτά κυλούσαν, οι γηπεδούχοι πίεζαν για το γκολ και κατάφεραν να το βρουν στο 73ο λεπτό με σκόρερ τον Γιώργο Τσομπανέλλη, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Γερογιάννη για το 1-0. Μάλιστα ο παίκτης του Αιολικού αφιέρωσε ένα ακόμη δικό του γκολ στον αδικοχαμένο Νίκο Μαλλή.

Η ομάδα της Μυτιλήνης πέτυχε αυτό που ήθελε και έψαξε ακόμα ένα τέρμα για να κλειδώσει το τρίποντο. Στο 88ο λεπτό το σουτ από τον σκόρερ του αγώνα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Απεναντίας ο Κιθαιρώνας δεν μπορούσε να διασπάσει την καλή άμυνα των γηπεδούχων και έτσι το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε. Αξίζει να σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν σκόπιμα με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κατσίκης από πλευράς Αιολικού και οι Σεχάϊ και Σκουρτανιώτης από τον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Βλ. Πέτροβιτς): Βρονταράς, Αγριμάκης, Κρητικός, Βαλιός, Παλαμουτσής, Τσομπανέλλης, Σπόλιαριτς (90+2΄ Τριλιανός), Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Μπουρούς, Λαμπράκης (84΄ Τσιπάς)

Κιθαιρών Καπαρελλίου (Σ. Παπαναστασίου – Αγγ. Κυριάκου): Χ. Γερογιάννης, Νικολακόπουλος, Σεχάϊ, Ευθυμίου, Τσέλλος, Λάμπρου (80΄ Μπόβαλης), Αργυρίου, Σκουρτανιώτης, Δαδάκος (70΄ Τζανέτος), Παπαευθυμίου, Πατσίλης (87΄ Μερκούρης)