Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Έπαιξε ως αλλαγή ο Χατζηγιοβάνης, στον πάγκο ο Μανούσος

Δύο αγωνιστικές απέμειναν για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα της Super League.

Από τα παιχνίδια της 24ης αγωνιστικής ξεχώρισε το αθηναϊκό ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ το οποίο δεν ανέδειξε νικητή, καθώς ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 1-1. Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 58ο λεπτό με ωραίο σουτ από τον Βέλεθ, όμως οι πράσινοι είδαν την ΑΕΚ να απαντά στο 73΄ με τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Τάσος Χατζηγιοβάνης ήρθε από τον πάγκο, αντικαθιστώντας τον Ιωαννίδη στο 78ο λεπτό. Μάλιστα ο Μυτιληνιός εξτρέμ θα μπορούσε να είχε πιστωθεί μια ασίστ, αλλά στο φάουλ που εκτέλεσε στο 89ο λεπτό, είδε τον Νιας να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η αλήθεια είναι πως ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Λάζλο Μπόλονι, πρέπει να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στον Χατζηγιοβάνη καθώς αποδεικνύει πως όποτε του ζητηθεί να παίξει, αλλάζει το παιχνίδι των πράσινων. Σε ό,τι έχει να κάνει με την βαθμολογία, ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να βρίσκεται στο κυνήγι της Ευρώπης, καθώς είναι μόλις στο -3 από την τέταρτη ΑΕΚ, έχοντας 42 βαθμούς.

Ο Ατρόμητος παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από τον Άρη στο ‘’Κλεάνθης Βικελίδης’’. Η ομάδα του Περιστερίου έκανε ακόμα ένα κακό παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα, χάνοντας δίκαια από έναν ανώτερο αντίπαλο που βρίσκεται στην δεύτερη θέση. Μάλιστα στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι το γεγονός πως ο Γιώργος Μανούσος δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου, βλέποντας όλο το ματς από τον πάγκο, με τον Σάββα Παντελίδη να επιλέγει άλλους παίκτες στην επίθεση.