Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Επέστρεψε στις νίκες με καλή εμφάνιση

Ο Αιολικός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-0 της Θύελλας Ραφήνας στο γήπεδο του Πλωμαρίου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής. Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα της Μυτιλήνης που δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για πρώτη φορά και κατάφερε να βρει δίχτυα τρεις φορές με τους Μπουρού, Λαμπράκη και Σπόλιαριτς. Νίκη-ανάσα για τον Αιολικό που ανέβηκε θέσεις στη βαθμολογία, βλέπει τη συνέχεια διαφορετικά και δείχνει να έχει αφήσει πίσω τις ήττες από Παναρκαδικό και Κιθαιρώνα Καπαρελλίου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά στο παιχνίδι έχοντας από την αρχή την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 20΄ με τον Λαμπράκη να δοκιμάζει το πόδι του και την μπάλα να φεύγει άουτ. Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα ο Αιολικός είχε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με το σουτ από τον Σπόλιαριτς να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 31ο λεπτό ήταν η σειρά του Κόρνεφ να απειλήσει, όμως με τη συμπλήρωση 40 λεπτών στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Δημήτρη Μπουρού μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλιού. Το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου με την Θύελλα να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Σφύρλα, που ήταν απλώς θεατής.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός ξεκίνησε, όπως στο πρώτο, διατηρώντας την κατοχή και έχοντας πολλές ευκαιρίες. Αν εξαιρέσει κανείς ένα σουτ φάουλ της Θύελλας στο 56΄ το οποίο κατέληξε στα χέρια του Σφύρλα, η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα της Μυτιλήνης. Μέσα σε ένα λεπτό 57΄ – 58΄ τα σουτ από Λαζαρίδη και Λαμπράκη πέρασαν έξω, ενώ στο 61ο λεπτό η προσπάθεια του Κατσίκη εξοστρακίστηκε από τον Πάντο, που με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε. Ο Αιολικός έψαχνε ένα ακόμα γκολ για να κλειδώσει το τρίποντο και το κατάφερε στο 66΄ με τον Άρη Λαμπράκη, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Μυτιλήνης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό δημιουργώντας και άλλες ευκαιρίες, όπως στο 81΄ με Μπουρού και Λαμπράκη να χάνουν την ευκαιρία να σημειώσουν και άλλο γκολ.

Στο 85ο λεπτό η Θύελλα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μανδύλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και δύο λεπτά μετά ο Αιολικός έκανε το 3-0 με τον Λούκα Σπόλιαριτς, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά φέτος. Ο Αιολικός πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς δείχνοντας πως εντός έδρας είναι μια άλλη ομάδα με τη συνέχεια πάντως να είναι εξίσου δύσκολη. Πλέον άπαντες επικεντρώνονται στο επίσης εντός έδρας παιχνίδι με τον Αήττητο Σπάτων, που είναι αρκετά κομβικό στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα της Μυτιλήνης να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Παππάς – Αντωνάκας): Σφύρλας, Αγριμάκης, Βαλιός, Κρητικός, Καλαφάτης, Παλαμουτσής (83΄ Σεκού), Σπόλιαριτς, Λαζαρίδης (73΄ Τσομπανέλλης), Λαμπράκης (89΄ Καλαμποκάς), Μπουρούς, Κόρνεφ (59΄ Κατσίκης)

Θύελλα Ραφήνας: Πάντος, Ιωαννίδης, Φύτρος, Μανδύλης, Σχίζας, Τόσκας, Χαρακτίδης, Μπουντάκης, Κανελλόπουλος, Δημητρίου, Ματσαβής

1. Ρόδος  22 15-2
  2. Μαρκό  18 12-5
  3. Παναρκαδικός  14 12-9
  4. Κόρινθος  14 11-7
  5. ΑΟ Υπάτου  14 12-7
  6. Θύελλα Ραφήνας  12 7-9