Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Επιτυχίες στο 85ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

-Μετάλλια για τους δύο συλλόγους

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η δεύτερη φάση του 85ου πανελλήνιου πρωταθλήματος κωπηλασίας στα Γιάννενα, το Σαββατοκύριακο 20-21 Ιουλίου. Εκεί ήταν έντονη η συμμετοχή αθλητών από την Λέσβο, με το νησί να εκπροσωπείται από δύο συλλόγους, τον Ναυτικό Όμιλο Μυτιλήνης και τον Αίολο Μυτιλήνης, με τις δύο αποστολές να σημειώνουν σπουδαίες εμφανίσεις και να έχουν άκρως επιτυχημένη παρουσία, σε μια συνάντηση που πήραν μέρος 27 αποστολές.
Πολύ καλή ήταν η παρουσία από τα πληρώματα του Αιόλου Μυτιλήνης, καθώς πολλά κατάφεραν να σημειώσουν σπουδαίες επιδόσεις και να περάσουν στον μεγάλο τελικό αλλά και να κατακτήσουν κάποιο μετάλλιο. Οι Πινάκης Παναγιώτης και Στρατής Τριανταφύλλου κατέκτησαν στο διπλό σκιφ Παίδων το ασημένιο μετάλλιο και τη δεύτερη θέση, στο διπλό σκιφ κορασίδων η Κωνσταντίνα Δικιδίκη και η Βιβή Τζουτζομήτρου κατέκτησαν την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.
Στο σκιφ Παίδων ο Παναγιώτης Γαβριήλ πλασαρίστηκε στην 5η θέση σε σύνολο 19 συμμετοχών. Τέλος, το νεότερο μέλος της αποστολής του Αιόλου, η Κουνέλλη Φερενίκη, αγωνιζόμενη στο σκιφ κορασίδων έκανε πολύ καλή προσπάθεια μένοντας όμως εκτός τελικού. Ο κωπηλατικός αθλητικός σύλλογος, με δικό του Δελτίο τύπου, θέλησε να δώσει πολλά συγχαρητήρια στον προπονητή Πινάκη Θεόδωρο, καθώς τους αθλητές, τις αθλήτριες, τον Πρόεδρο Κωνσταντίνο Κουνέλλη και τους γονείς που συνόδευαν την αποστολή του Αιόλου Μυτιλήνης.

Και ο Ναυτικός Όμιλος Μυτιλήνης όμως σημείωσε σπουδαίες διακρίσεις, με τους αθλητές του να πραγματοποιούν εξαιρετικές κούρσες, λαμβάνοντας μέρος με τρία πληρώματα στους αγώνες. Συγκεκριμένα, οι Σαμαράς Αρτέμης, Λάσκαρης Χρήστος, Τεντολούρης Παναγιώτης, Ξυνέλλης Γιάννης και Μανώλης Λύσανδρος αγωνίστηκαν στην Τετράκωπο (4+) κατηγορίας παίδων, ενώ η Λεβεντέλλη Ελένη-Μαρίνα και η Κοντού Δήμητρα Ελένη αγωνίστηκαν στο Σκιφ 1Χ κατηγορίας κορασίδων. Η Λεβεντέλλη Ελένη-Μαρίνα κατέλαβε την πρώτη θέση, αναδεικνύοντας το ΝΟΜ πρωταθλητή Ελλάδος μετά από πολλά χρόνια στο σκιφ κορασίδων. Οι Σαμαράς Αρτέμης, Λάσκαρης Χρήστος, Τεντολούρης Παναγιώτης, Ξυνέλλης Γιάννης και Μανώλης Λύσανδρος κατέλαβαν τη δεύτερη θέση, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο, μετά από μια εκπληκτική κούρσα, ενώ η Κοντού Δήμητρα-Ελένη κατέλαβε την 6η θέση, πραγματοποιώντας μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση κι ας ήταν η μικρότερη της κατηγορίας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά στην ιστορία του Ναυτικού Ομίλου Μυτιλήνης, βρέθηκαν δύο πληρώματα, σε τελικό της ίδιας κατηγορίας. Ο ΝΟΜ στον πίνακα μεταλλίων βρέθηκε στην 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων και στην 11η θέση στο 85ο Πρωτάθλημα σε σύνολο 27 σωματείων.

Με ανακοίνωσή του ο Όμιλος συγχαίρει τους Ζαχαρίου Άννα και Βογιατζή Αρίστο για τις υπηρεσίες τους στο σωματείο, όλους τους αθλητές που συμμετείχαν με επιμονή και υπομονή, αλλά και τους γονείς για την υποστήριξή τους: «Το Διοικητικό Συμβούλιο, συγχαίρει όλους τους αθλητές για τις επιτυχίες τους και ευχαριστεί τους γονείς που στηρίζουν με τις ενέργειές τους, κάθε προσπάθεια. Εξάλλου όλοι αγαπάμε την κωπηλασία».
Οι δύο σύλλογοι με τις επιτυχίες τους, κρατήσανε ψηλά την κωπηλασία της Λέσβου σε ένα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, με το άθλημα τον τελευταίο καιρό στην Λέσβο, να κερδίζει όλο και περισσότερο κόσμο, ενώ δεν είναι λίγα τα νέα παιδιά, που ξεδιπλώνουν το ταλέντο τους, δημιουργώντας σπουδαίες προοπτικές για τα ίδια, αλλά και για την συνέχιση της άνθησης του αθλήματος στο νησί μας.