Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

‘’Έσπασαν’’ καρδιές στην Αγιάσο!

Όλυμπος και Μεσότοπος πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στο μεταξύ τους παιχνίδι με την ομάδα της Αγιάσου να επικρατεί 6-3 και να παραμένει στο -3 από την κορυφή. Ο αγώνας εκτός από τα συνολικά εννιά γκολ, είχε αρκετές φάσεις, πάθος και ένταση.

Ο Μεσότοπος ευτύχησε να ανοίξει πρώτος το σκορ στο 14ο λεπτό με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Δασκάλου από μακρινή απόσταση. Ο Όλυμπος απάντησε άμεσα και στο 22΄έφερε το παιχνίδι στα ίσια με σκόρερ τον Κίμωνα Σφαμιδάκη. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με γκολ του Φιλιανού, που πλάσαρε επιτυχώς τον Παπαλόπουλο για το 1-2. Λίγο πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43΄ο Όλυμπος έφθασε στην ισοφάριση με γκολ από τον Παναγιώτη Βουργουτζή

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τις έδινε το προβάδισμα δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Στο 62΄ο Μεσότοπος ήταν αυτός που κατάφερε να κάνει το 2-3 με τον Τσατσάκη, ο οποίος έδωσε για τρίτη φορά προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του. Όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Όλυμπο. Αρχικά στο 74΄ ο Βαξεβάνης ισοφάρισε σε 3-3, στο 79΄ο Τόρρα με κεφαλιά έκανε την ολική ανατροπή για το 4-3, ενώ στην συνέχεια ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ για την ομάδα της Αγιάσου από τον Νίκο Πετρουζέλλη στο 84΄με εκτέλεση φάουλ και στο 90΄με σουτ για το τελικό 6-3, που έδωσε μια σημαντική νίκη στον Όλυμπο σε ένα αγώνα-διαφήμιση για το λεσβιακό ποδόσφαιρο. Να σημειωθεί πως ο Μεσότοπος φωνάζει έντονα για μια περίπτωση πέναλτι στο 32ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν στο 1-2, σε πτώση του Τσατσάκη με τον διαιτητή Κουκούλα να συνεχίζει το παιχνίδι.

Τώρα στα άλλα παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής ο Αετός ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του ΑΟ Βασιλικών νικώντας 4-0, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο μέρος. Ο Θεαγένης Διουσάτος προχώρησε σε ροτέισον δίνοντας την ευκαιρία να αγωνιστούν παίκτες με λίγο χρόνο συμμετοχής. Μόλις στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Βέντο. Ο ΑΟΒ κατάφερε να μείνει όρθιος μέχρι το 45΄, εκεί όπου ο Καπταγιάννης άνοιξε το σκορ για τον Αετό κάνοντας το 1-0. Όλα τα υπόλοιπα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. Αρχικά στο 48΄ο Θωμάς Παπαδόπουλος έκανε σεφτέ στα προσωπικά του γκολ πετυχαίνοντας το 2-0. Στο 61΄ο Γιώργος Καπταγιάννης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για να έρθει στο 89ο λεπτό ο Άκης Μιχαλάκης να κάνει το τελικό 4-0, με υπέροχο σουτ.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε η Προοδευτική (ισοβαθμεί με τη Φίλια) που νίκησε σχετικά άνετα 4-1 τον Ορφέα Κεραμειών. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Θοδωρής Μαστέλλος, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ. Αρχικά στο 22΄ έκανε το 1-0, ενώ ο ίδιος παίκτης δώδεκα λεπτά αργότερα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Προοδευτική. Στο 37΄ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Μπίρη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορφέας κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με γκολ από τον Γονιδέλη στο 53΄, όμως η Προοδευτική δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα των Κεραμειών να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, καθώς κατάφερε να βρει ακόμα δύο γκολ με τον Μαστέλλο στο 57΄ και με τον Μανδάνη στο 84ο  λεπτό.

Την εξαιρετική της πορεία στο πρωτάθλημα συνεχίζει η Φίλια που πέρασε από τη Θερμή επικρατώντας 4-0 του Οδυσσέα Ελύτη, που αγωνίστηκε με απουσίες και αρκετούς μικρούς σε ηλικία παίκτες. Μόλις στο 6ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ από τον Ιστρέφι ύστερα από σέντρα του Κουνιάρη. Στο 40΄ ο Μάριο Καλλούλι με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Χιώτη, έκανε το 0-2 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Φίλια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό βρίσκοντας ακόμα δύο γκολ με τον Κουνιάρη στο 63΄ και με τον Πάντα στις καθυστερήσεις. Από ένα χαμένο πέναλτι είχαν οι δύο ομάδες, ο Πολύζος για τον Οδυσσέα (άουτ) και ο νεαρός Καζάζης για τη Φίλια (απέκρουσε ο Βαλσάμης).

Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Ανδρονικά με την Αναγέννηση Γέρας, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 2ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Βλάμη. Μάλιστα στο 39ο λεπτό ο Έντι Αζάμπι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Γέρα και πολλοί πίστεψαν πως το παιχνίδι κάπου εκεί τελείωσε. Όμως στο δεύτερο μέρος ο Ανδρονικάς ήταν αισθητά καλύτερος, μείωσε στο 75ο λεπτό με τον Μάκη Σαμπάνη, ενώ στις καθυστερήσεις αυτή τη φορά ο Γιώργος Σαμπάνης χάρισε στην ομάδα του έναν πολύτιμο βαθμό. Να σημειωθεί πως η Αναγέννηση ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λεονταρίδη στο 85΄και ίσως αυτή η εξέλιξη να έπαιξε ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντική νίκη πήρε ο Αιγέας επί του Απόλλωνα Δαφίων με 2-0 στην προσπάθεια που κάνει για μια θέση στην τετράδα. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πλωμαρίου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθώς και τις ευκαιρίες, όμως της έλειπε το γκολ. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 76΄ η πίεση του Αιγέα καρποφόρησε, όταν ο Χρυσάφης με πλασέ έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παράσχος Πρωτούλης κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του με σουτ. Από την άλλη ο Απόλλων πάλεψε για το καλύτερο χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Στη Στύψη ο Αρίων Μήθυμνας κέρδισε 4-1 τον Ατρόμητο Ανεμότιας φθάνοντας ακόμα πιο κοντά στο στόχο του, που είναι η γρήγορη παραμονή. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Μόλβαλη, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ατρόμητος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 52ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Βασίλη Καλλιμαντζέρο. Στη συνέχεια η ομάδα της Μήθυμνας πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να σημειώσει ακόμα τρία γκολ με τους Τηνιακό στο 73΄, Ανδριώτη στο 78΄ και Σοφιάνη στις καθυστερήσεις.