Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

‘’Έσπασαν’’ καρδιές στο Πλωμάρι!

Ντέρμπι με τα όλα του διεξήχθη στο Πλωμάρι, όπου Αιγέας και Αετός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο 95΄. Ο αγώνας είχε πολλές ευκαιρίες και αρκετή ένταση με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό. Ο Αετός κατάφερε με τη συμπλήρωση 30 λεπτών να ανοίξει το σκορ με τον μόνιμο σκόρερ στα τελευταία παιχνίδια, τον Μιχάλη Βέντο, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φάση που ξεκίνησε από ωραία προσπάθεια του Μιχαλάκη που έκανε το σουτ, η μπάλα απομακρύνθηκε στη γραμμή από αμυντικό των γηπεδούχων και στη συνέχεια κατέληξε πάλι στον Μιχαλάκη για να δώσει αυτός την ασίστ στον Βέντο για το 0-1′.

Όμως τρία λεπτά αργότερα ο Αιγέας απάντησε με τον Παναγιώτη Χρυσάφη όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος από την άμυνα του Αετού και μετά από ασίστ του Ελευθερίου νίκησε τον Κάμπερ με δυνατό σουτ. Το 1-1 ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Αετός ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους έχοντας δύο δοκάρια σε προσπάθειες του Βλαστέλλη στο 51΄ και του Κοντονίκα στο 73΄. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ντέρμπι θα τελείωνε 1-1, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε πλεονεκτική θέση, την εκτέλεση ανέλαβε ο Χρυσάφης, ο οποίος βρήκε πάλι δίχτυα κάνοντας το 2-1 ξεσηκώνοντας ένα ολόκληρο γήπεδο στο πόδι.

Πολλοί πίστεψαν πως το 2-1 θα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, όμως ο Αετός στο επόμενο κιόλας λεπτό εκμεταλλεύτηκε κάποιες κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Βέντο και αυτός με σουτ ισοφάρισε σε 2-2 χαρίζοντας στην ομάδα του το βαθμό της ισοπαλίας, με τον Αετό να κρατά το αήττητο, ενώ από την άλλη στον Αιγέα έμεινε πικρία για το τελικό αποτέλεσμα.

Την ισοπαλία του Αετού στο Πλωμάρι εκμεταλλεύτηκε ο Όλυμπος που επικράτησε εύκολα 6-1 του Οδυσσέα Ελύτη και μείωσε στους τρεις βαθμούς την απόσταση από την κορυφή. Ο αγώνας δεν χωράει ιδιαίτερης κριτικής καθώς η ομάδα της Αγιάσου ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι και πήρε εύκολα το τρίποντο. Ο Οδυσσέας με τη σειρά του παρουσίασε πολλά αμυντικά προβλήματα τα οποία και πλήρωσε. Το σκορ άνοιξε ο Παναγιώτης Βουργουτζής στο 3ο λεπτό, με τον Τσομπανέλλη τρία λεπτά μετά να κάνει το 2-0. Ο Γρηγόρης Ξυνός σημείωσε το 3-0 στο 27΄ που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ο Παναγιώτης Βουργουτζής βρήκε και πάλι δίχτυα στο 58΄ για το 4-0, ενώ το 5-0 σημείωσε ο Ξυνός που σκόραρε και αυτός για δεύτερη φορά. Ο Οδυσσέας μείωσε σε 5-1 με τον Πολύζο στο 85΄, ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το κερασάκι στην τούρτα στο 90΄ με τον Παναγιώτη Βουργουτζή ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Την εξαιρετική της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίζει η Προοδευτική ξεπερνώντας άνετα το εμπόδιο του Ατρόμητου Ανεμότιας των πολλών αγωνιστικών, αφού παρατάχθηκε στο παιχνίδι με μόλις δέκα παίκτες. Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά άντεξε μόνο για 34 λεπτά καθώς στο συγκεκριμένο λεπτό ο τράγος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα ακόμα γκολ από τον Καραγιάννη στο 39΄. Στο δεύτερο ημίχρονο η Προοδευτική βρήκε ακόμα τρία τέρματα με τους Κουμέλλη στο 50΄, Βλάση στο 72΄και Παπαναστασίου στο 85΄. Ο Ατρόμητος είχε μειώσει σε 4-1 με τον Γιώργο Βουργουτζή με τη συμπλήρωση 80 λεπτών, ενώ να σημειωθεί πως οι νικητές είχαν και τρία δοκάρια με τους Κουμέλλη, Καραγιάννη και Τριανταφύλλου.

Σε τροχιά τετράδας εξακολουθεί να βρίσκεται η Αναγέννηση Γέρας που σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά επί του Ορφέα Κεραμειών με 3-0. Το σύνολο του Κώστα Χατζέλλη έπαιξε καλύτερα από τον αντίπαλο και πήρε ακόμα τρεις βαθμούς. Τα δύο πρώτα γκολ πέτυχε ο Αλέξης Παυλέλλης στο 11΄ και στο 44΄, ενώ το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Σπάρταλης στο 81ο λεπτό.

Εντυπωσιακός ήταν ο Μεσότοπος απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας τον οποίο κέρδισε με το ευρύ 6-1. Ο ΑΟΜ έπαιξε φανταστικό ποδόσφαιρο, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Αρίωνα και πλέον βρίσκεται στο -1 από την τέταρτη θέση. Οι παίκτες του Θόδωρου Γιακαλή μπήκαν αποφασισμένοι από το ξεκίνημα για να πάρουν τη νίκη, κάτι που εν τέλει κατάφεραν καθώς προηγήθηκαν ήδη 2-0 από το πρώτο μέρος. Το 1-0 έκανε ο Καδής στο 21΄ με εκτέλεση φάουλ για να έρθει στο 41΄ ο Χατζηβαγιάννης να πετύχει το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καφαλούκος χρίσθηκε σκόρερ από το σημείο του πέναλτι για το 3-0, ενώ το 4-0 διαμόρφωσε ο Χατζηβαγιάννης στο 52΄ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ από τους Τσατσάκη και Γκέκα που ανέβασαν το δίκτυ του σκορ στο 6-0. Για τον Αρίωνα το γκολ της τιμής πέτυχε ο Μόλβαλης στις καθυστερήσεις.

Για μια θέση στην πρώτη τετράδα θα παλέψει και η Φίλια που νίκησε τον ουραγό ΑΟ Βασιλικών με 3-1. Ο ΑΟΒ δεν συμπλήρωσε καν ενδεκάδα καθώς παρατάχθηκε με δέκα παίκτες και η Φίλια κατάφερε να πάρει τη νίκη, που την φέρνει ακόμα πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Στο 25ο λεπτό ο Καλλούλι έκανε το 1-0, ενώ ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ από τον Πανταζή (52΄ και 71΄). Το μοναδικό τέρμα των Βασιλικών έβαλε ο Ταμβάκης στο 72΄. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι με τον Χιώτη.

Τέλος, ο Απόλλων Δαφίων πήρε σημαντική νίκη επί του Ανδρονικά με 3-0 έχοντας ελπίδες για να βρεθεί στην πρώτη τετράδα. Η νικήτρια ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, όπως αποτυπώνεται από το τελικό σκορ. Ο Ανδρονικάς με τη σειρά του δεν μπόρεσε να κάνει πολλά και δικαίως ηττήθηκε. Τα γκολ πέτυχαν οι Καβαλίκας στο 25΄, Γκιάτα στο 67΄ και Κλάους Σεφουλάι με εκτέλεση φάουλ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.