Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Έσπασε το ρόδι ο Ήφαιστος!

Ιστορία έγραψε ο Ήφαιστος Λήμνου, πετυχαίνοντας στο Ρέθυμνο την πρώτη του νίκη στην Α’ εθνική κατηγορία μπάσκετ, μακριά από το νησί της Λήμνου, επικρατώντας 82-85 της ομάδας του Ρεθύμνου.

Αυτό που δεν κατάφερε να κάνει στους προηγούμενους αγώνες, το έκανε στην Κρήτη ο Ήφαιστος, εκεί που πανηγύρισε για πρώτη φορά μακριά από την έδρα του. Η αναμέτρηση στο «Μελίνα Μερκούρη» ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, που συνεχώς είχαν μια καλή υπέρ τους διαφορά. Στο ημίχρονο μάλιστα προηγούνταν για 9 πόντους, με την διαφορά να φτάνει ακόμη και στους 19 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά έκαναν το ξέσπασμά τους, τίποτα όμως δεν φαινόταν ικανό να κλέψει την νίκη από τον Μανωλόπουλο και τους παίκτες, που αν και έκαναν τα εύκολα, δύσκολα, τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν, πανηγυρίζοντας την νίκη τους αυτή, που τους ανέβασε στο 6-5 και πλέον μπορούν να φαντάζονται ακόμη και μια θέση στα πλέι-οφ!

Κορυφαίος για τον Ήφαιστο ο Φρεϊμάνις, που με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, πήρε από το χέρι την ομάδα της Λήμνου και την οδήγησε στην νίκη. Σημαντική και η συμβολή του Μπρέιζελτον που είχε άλλους 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.