Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 4-1: Και η πρωτιά απομακρύνεται

Ο Αιολικός έμεινε με δέκα παίκτες μόλις στο 2ο λεπτό με την απευθείας κόκκινη στον Ζαχαρή, βρέθηκε να χάνει 1-0 από τον Εθνικό, κατάφερε να απαντήσει άμεσα, όμως τελικά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 4-1, χάνοντας ακόμα περισσότερο έδαφος στην βαθμολογία. Πάντως η ομάδα του Πειραιά επικράτησε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, μιας και στο 2-1 το σύνολο του Θοδωρή Γιακαλή απώλεσε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Αιολικό καθώς με τη συμπλήρωση δύο λεπτών στο παιχνίδι ο Ζαχαρής στην προσπάθειά του να σταματήσει τον Παντελίδη, που έφευγε για το γκολ, τον μάρκαρε αντικανονικά, με τον διαιτητή αρχικά να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα των Μυτιληνιών. Εν τέλει και μετά από συνεννόηση με τον βοηθό, ο ρέφερι Φωκάς έδωσε φάουλ, θεωρώντας πως το μαρκάρισμα έγινε εκτός περιοχής, χωρίς όμως να αλλάξει και η κόκκινη στον Ζαχαρή. Αξίζει να σημειωθεί ότι από τον Αιολικό ισχυρίζονται πως στην συγκεκριμένη φάση ο Παντελίδης ήταν εκτεθειμένος. Ο Γιακαλής πήρε την απόφαση να τραβήξει τον Μουκίδη εκτός αγωνιστικού χώρου για να μπει στην θέση του ο Βρονταράς, που πήρε θέση στα γκολπόστ.

Αφού πέρασαν περίπου έξι λεπτά για να γίνουν όλα αυτά, ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα με την εκτέλεση φάουλ του Ηλιόπουλου, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βρονταρά. Ωστόσο η απάντηση από πλευράς φιλοξενουμένων ήταν άμεση, αφού ένα λεπτό μετά κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον Λαμπράκη αρχικά να βλέπει τον Μουζάκη να αποκρούει το σουτ που έκανε, στην επαναφορά όμως ο νεοαποκτηθείς Κώστας Κονδύλης από κοντά έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια ο Αιολικός προσπάθησε να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα, ξέροντας πως πρέπει να παίξει σχεδόν σε όλο το ματς με παίκτη λιγότερο. Οι παίκτες του Θοδωρή Γιακαλή έκλεισαν καλά τους χώρους, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη του Εθνικού μέχρι και το 34΄ όταν σε αυτό το λεπτό οι Πειραιώτες έκαναν το 2-1, με προβολή του Φερναντίνιο, μετά από ασίστ του Ντάφλα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Γιακαλής πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Γκέζο σε μία προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ψάχνοντας εκ νέου την ισοφάριση παρότι έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα. Οι Μυτιληνιοί κατάφεραν να απειλήσουν στο 57΄ με το φάουλ του Λαμπράκη, που απομάκρυνε ο Μουζάκης.

Από στημένη φάση προήλθε και η πιο μεγάλη ευκαιρία του Αιολικού στο δεύτερο μέρος, όταν στο 85΄ ο Κουρούπης εκτέλεσε φάουλ, με τον Μουζάκη να αποκρούει εντυπωσιακά και τον Τακίδη στην συνέχεια να μην μπορεί από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να φεύγει κόρνερ στο οποίο ο Τακίδης είχε νέα καλή στιγμή, με τον Μουζάκη να του λέει όχι. Και αφού σε αυτές τις φάσεις δεν έγινε το 2-2, στο 90΄ ο Εθνικός κλείδωσε τη νίκη με τον Λύγκο και πέτυχε ακόμα ένα γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Αποστόλου που έγραψε το τελικό 4-1.

Εθνικός (Ντ. Μπατίστα): Μουζάκης, Νταούλιας, Ζωγραφάκης, Αποστόλου, Νικολόπουλος, Παντελίδης, Διάκος (68΄ Κώστας), Ντάφλας, Ηλιόπουλος (68΄ Λύγκος), Σάμιος, Φερναντίνιο

Αιολικός (Θ. Γιακαλής): Ζαχαρής, Αγριμάκης (86΄ Κρητικός), Κουρούπης, Πάτας (86΄ Πρωτούλης), Τακίδης, Νικολάου, Γιουκαρής, Αποστολόπουλος (46΄ Γκέζος), Λαμπράκης (68΄ Μουζακίτης), Κονδύλης, Μουκίδης (7΄ Βρονταράς).