Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Έβαλε την υπογραφή του ο αρχηγός!

-Ακόμη ένα απίστευτο τέρμα από τον Διονυσάτο

Συνεχίζει την εξαιρετική παρουσία της η Εθνική Κωφών, στο 9ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωφών που γίνεται στην Κρήτη, με τον αρχηγό της ομάδας, τον «δικό μας» Στράτο Διονυσάτο, να σκοράρει για ακόμη μια φορά ένα αριστουργηματικό τέρμα, αυτή την φορά με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.
Η Εθνική Ελλάδος αντιμετώπιζε την αντίστοιχη του Βελγίου και με νίκη κλείδωνε την πρόκριση στους 8 της διοργάνωσης. Τελικά η Εθνική μας ομάδα επικράτησε με 4-2 στον αγώνα που έγινε στο «Γεντί Κουλέ» κατακτώντας επάξια την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα για την Εθνική Ελλάδος, που από νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ με δύο τέρματα. Μάλιστα, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Στρατής Διονυσάτος, ο αρχηγός του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος από την Λέσβο, κατάφερε να πετύχει ένα πολύ δύσκολο τέρμα, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Ο Διονυσάτος εκτέλεσε το κερδισμένο κόρνερ από την αριστερή γωνία του γηπέδου, η μπάλα δεν πήρε πολύ ύψος και μετά από λάθος συνεννόηση του τερματοφύλακα του Βελγίου με τον αμυντικό που βρισκόταν στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Βελγίου, με την Εθνική να πανηγυρίζει για αυτό το πανέμορφο τέρμα και τον κόσμο να χειροκροτεί για την απίστευτη αυτή προσπάθεια, που έφερε το 0-3. Οι Βέλγιοι βέβαια απάντησαν πριν την λήξη του ημιχρόνου.
Το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 4-2, που έδωσε στον Διονυσάτο και την ομάδα του την πρόκριση στους 8, τερματίζοντας δεύτερη στον όμιλο, πίσω από την Ιταλία, από την οποία και η Εθνική μας είχε ηττηθεί με 1-0.
Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδος για την φάση των 8 θα είναι η Τουρκία, που διαθέτει ένα πολύ καλό και μαχητικό σύνολο, με την Εθνική μας να έχει αποδείξει πως είναι ικανή για την υπέρβαση, και τον Διονυσάτο να μοιάζει ασταμάτητος.