Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

‘’Έβρεξε’’ γκολ

Αρκετά φιλικά παιχνίδια διεξήχθησαν στα πλαίσια της προετοιμασίας των ομάδων εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Σε ένα από τα πιο δυνατά τεστ Διαγόρας και Αιολικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Το παιχνίδι είχε λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με την ομάδα της Αγίας Παρασκευής να αμύνεται και τον Αιολικό να ψάχνει το γκολ. Οι καλύτερες φάσεις στο ματς ήταν ένα δοκάρι του Κουρούπη για την ομάδα της Μυτιλήνης και ένα χαμένο τετ-α-τετ του Βέντου από πλευράς Διαγόρα.

Στα Λουτρά ο Αετός επικράτησε στο φιλικό 3-0 του Οδυσσέα Ελύτη, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Από την άλλη η νεανική ομάδα του Δούκα Καρέτου ο οποίος έδωσε ίσο χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, στάθηκε ανταγωνιστική κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Τα γκολ για την ομάδα των Λουτρών σημείωσαν οι Πετρουζέλλης με απευθείας κόρνερ, Αλαγιάννης με κεφαλιά και Χρυσάφης με κοντινό σουτ.

Μάλιστα ο Οδυσσέας Ελύτης την επομένη του φιλικού στα Λουτρά, αγωνίστηκε και κόντρα στον Κεραυνό, φέρνοντας ισοπαλία 1-1. Τσακίρης ο σκόρερ του Κεραυνού και ο Πολύζος για τον Ελύτη.

Σαρωτικός ήταν ο Όλυμπος κόντρα στον Αστέρα-Ορφέα, νικώντας με το ευρύ 9-0. Η διαφορά δυναμικότητας και κατηγορίας έπαιξε σημαντικό ρόλο στην τελική έκβαση του αποτελέσματος. Χατ τρικ πέτυχε ο Χουλιάρας, δύο γκολ σημείωσε ο Τζανής και από ένα οι Συβρής, Βουρλής, Τρεμούλας και Ματθαίου.

Στο Κάτω Τρίτος ο Αιγέας με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 5-2 τον Αλκιβιάδη. Τα γκολ για την ομάδα του Πλωμαρίου έβαλαν οι Κλούρας, Γ. Βελούτσος (δύο), Ψαράς και Γιαννάκης.

Στο γήπεδο της Φίλιας η τοπική ομάδα κέρδισε 3-1 τον Απόλλωνα Δαφίων, χάρη σε δύο τέρματα του Καλλούλι και ένα του Παπαγεωργίου. Από τον Απόλλωνα σκόραρε ο Γκιάτα με πέναλτι. Τέλος, στο Μόλυβο ο Ατρόμητος Ανεμότιας ήταν εντυπωσιακός απέναντι στον Αρίωνα, νικώντας τον 6-2. Τα γκολ για τον Ατρόμητο πέτυχαν οι Γιαούπης (δύο), Σαμπάνης, Κριτσωτάκης, Λαμπούκας και Αθανασούλης.