Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΦΙΛΙΚΑ: Νικητής ο Διαγόρας στο δυνατό φιλικό με την Αν/ση Γέρας

Ο Διαγόρας επικράτησε 2-1 της Αναγέννησης Γέρας σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο γήπεδο του Παπάδου.

Οι δύο ομάδες που έχουν στόχο να φθάσουν όσο πιο ψηλά γίνεται στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας, έδειξαν θετικά στοιχεία στο μεταξύ τους φιλικό παιχνίδι, με τους δύο τεχνικούς Θοδωρή Παπαλόπουλο και Δημήτρη Γαβαλά να μένουν ευχαριστημένοι από την απόδοση των ομάδων τους. Ο Διαγόρας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, κυκλοφορώντας περισσότερη ώρα την μπάλα.

Το 1-0 έγινε στο 38ο λεπτό με τον Μπουρού να αποφεύγει όποιον βρήκε μπροστά του, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Παναγιώτη Χρυσάφη, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα χρίσθηκε ξανά σκόρερ, αυτή τη φορά με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα της Αγίας Παρασκευής. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως λόγω και των πολλών αλλαγών, με την Αναγέννηση Γέρας να μειώνει σε 2-1 στο 25΄ του δεύτερου μέρους, όταν μετά από σέντρα που βγήκε από αριστερά ο Πρωτονοτάριο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πάπαρη. Στο υπόλοιπο του φιλικού το σκορ δεν άλλαξε, με τον Διαγόρα να φεύγει νικητής από τον Παπάδο με 2-1.

Σε άλλες φιλικές αναμετρήσεις ο Αετός νίκησε 2-1 τον Όλυμπο, στην Αγιάσο, ενώ η Φίλια επικράτησε 4-2 του Ατρόμητου Ανεμότιας, που σε ένα ακόμη φιλικό παρατάχθηκε με πολλές απουσίες.