Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Χριστούγεννα στην κορυφή για τον Αιολικό με σούπερ 6άρα και μπαλάρα!

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κωνσταντίνο Αποστολόπουλο και Βαγγέλη Μακρή ο Αιολικός συνέτριψε με 6-2 τον Πανγυθεατικό, δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει χτίσει τις τελευταίες αγωνιστικές και που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας σε απόσταση τεσσάρων βαθμών πλέον από τον δεύτερο Πανιώνιο, που άφησε βαθμούς στο εκτός έδρας ματς με τον Πανηλειακό.

Στο τελευταίο παιχνίδι για το 2022 το σύνολο του Δημήτρη Παπασπύρου βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ τον Πανγυθεατικό από το 12ο λεπτό, μιας και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Νάστου πάνω στον Σπηλιωτόπουλο με τον Κουρτέση να εκτελεί εύστοχα για το 0-1. Όμως στην συνέχεια του ματς οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες προς την εστία του Καβαλιώτη, η οποία παραβιάστηκε για πρώτη φορά στο 28ο λεπτό, με τον Αιολικό αυτή τη φορά να κερδίζει πέναλτι για μαρκάρισμα του Κωστάκου πάνω στον Μακρή.

Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Κωνσταντίνος Αποστολόπουλος, ο οποίος βρήκε δίχτυα, φέρνοντας το ματς στην ισορροπία. Στο 33΄ η ομάδα της Μυτιλήνης έκανε την ανατροπή με τον Κανελλόπουλο να σεντράρει υποδειγματικά και τον Αποστολόπουλο, με ωραίο βολέ στην κίνηση, να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, κάνοντας το 2-1.

Στην επανάληψη οι κυανόλευκοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να καθαρίσουν το παιχνίδι, κάτι που επί της ουσίας έκαναν στο 57΄ και πάλι με πρωταγωνιστή τον Αποστολόπουλο, ο οποίος πέρασε και τον Καβαλιώτη, πλάσαρε και η μπάλα από το πόδι του Ζορμπά κατέληξε για τρίτη φορά στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι από εκείνο το σημείο και μετά κατέρρευσαν καθώς ο Αιολικός κατάφερε να βρει δίχτυα άλλες τρεις φορές.

Συγκεκριμένα την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Βαγγέλης Μακρής, ο οποίος σκόραρε στο 62΄, στο 82΄ και στο 87΄, πετυχαίνοντας έτσι χατ-τρικ. Ο Πανγυθεατικός που είχε παραδώσει τα όπλα, αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα στην άμυνά του απλώς έκανε το τελικό 6-2 στο 89΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σπηλιωτόπουλου. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αιολικός που ήταν απολαυστικός στο χθεσινό παιχνίδι και θα κάνει Χριστούγεννα στην κορυφή, είχε και ένα δοκάρι στο 76΄ με τον νεαρό Άνθη, ο οποίος έδειξε πολύ καλά στοιχεία όσο αγωνίστηκε.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Παστρικός (68΄ Αννιτσάκης), Μωραΐτης, Νάστος, Στεφάνοβιτς (83΄ Μπαλωμένος), Μουκίδης, Σπόλιαριτς (58΄ Νικολάου), Μπιέλομπρεκ (68΄ Άνθης), Αποστολόπουλος (83΄ Μαστοράκης), Μακρής

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ (Στ. Μανιάτης): Καβαλιώτης, Ζορμπάς (74΄ Κουτσιουμάρης), Κωστάκος (59΄ Κοκκινάκης), Αναστασάκος, Μπουρελάκος (16΄ Πετρόπουλος), Κουρτέσης, Μανωλάκος, Σαμπατάκος, Πράστος, Σπηλιωτόπουλος, Γιαννόπουλος