Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Δεν τα κατάφερε ο Αιολικός στη Μύκονο

Πραγματοποιώντας την χειρότερή του εμφάνιση στα μέχρι τώρα παιχνίδια που έχει δώσει στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, ο Αιολικός ηττήθηκε στη Μύκονο από την τοπική ομάδα με σκορ 1-0, παρόλα αυτά παρέμεινε  στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά και το πέρας της 8ης αγωνιστικής, νιώθοντας πλέον πιο καυτή την ανάσα των Πανιωνίου, Ρόδου και Μυκόνου.

Σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, η ομάδα της Μυτιλήνης παρουσιάστηκε αρκετά άνευρη στο επιθετικό κομμάτι μην μπορώντας να απειλήσει ιδιαίτερα το τέρμα του Ντούνη και, επί της ουσίας, πλήρωσε μια αδράνεια στην άμυνα κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, δεχόμενη το γκολ από την Μύκονο, που έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί της που την έχει φέρει πια πολύ κοντά στην κορυφή. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα των κυανόλευκων στο πρωτάθλημα, που είχαν να χάσουν από την 2η αγωνιστική και το εντός έδρας παιχνίδι με τον Παναργειακό. Μάλιστα στη Μύκονο έσπασε το αήττητο που είχε ο Αιολικός στα εκτός έδρας παιχνίδια του και κρατούσε μόνο με νίκες, ξεκινώντας παράλληλα με το αριστερό τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2023.

Στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά δημιουργώντας μερικές καλές στιγμές για να σκοράρουν, κλείνοντας όλους τους χώρους στον Αιολικό, έχοντας και υπέρ τους τον άνεμο που έπνεε στο κυκλαδίτικο νησί. Οι Μυκονιάτες που είχαν συντριπτικά υπέρ τους την κατοχή της μπάλας, έφθασαν στο γκολ που εν τέλει αποδείχθηκε και νικητήριο στο 31ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση πλαγίου του Κέμπε, ο Ζγκούρι έπιασε την πρώτη κεφαλιά και στην συνέχεια ο Βαλαβανόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μουζάκη.

Στην επανάληψη ο Αιολικός, που είχε πλέον αυτός τη βοήθεια του ανέμου, προσπάθησε να μπει στην περιοχή της Μυκόνου με σκοπό να φθάσει στην ισοφάριση, όμως οι παίκτες του Παχατουρίδη αμύνθηκαν σωστά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ενώ προς το τέλος του αγώνα τους δόθηκε η ευκαιρία να τελειώσουν την υπόθεση νίκη, με τον Μουζάκη να διατηρεί το 1-0 σε ένα σουτ των γηπεδούχων από καλή θέση, διατηρώντας παράλληλα τις ελπίδες του Αιολικού προκειμένου να φθάσει στην ισοφάριση και να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 82ο λεπτό η ομάδα της Μυτιλήνης φωνάζει για μια περίπτωση πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε σε χέρι παίκτη της Μυκόνου, όμως ο διαιτητής Αλατσάκης από τον Πειραιά, έκρινε πως δεν υπήρξε παράβαση. Όπως και να ‘χει ο Αιολικός ήταν αρκετά άχρωμος στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ιδίως στο επιθετικό κομμάτι, δεχόμενος δίκαια την ήττα, η οποία σε καμία περίπτωση δεν του δημιουργεί πρόβλημα αφού στην ομάδα γνώριζαν εξαρχής πως το συγκεκριμένο ματς θα ήταν αρκετά δύσκολο, αφού αντιμετώπισαν μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος.

ΜΥΚΟΝΟΣ (Παχατουρίδης): Ντούνης, Σπυρόπουλος, Κέμπε, Ματζανάς, Αρκούδας, Τράκας, Ζγκούρι (90′ Οικονομίκος), Μουρίκι (87′ Αγγελής), Βαλαβανόπουλος (80′ Στυλιανόπουλος), Πινέιρο (80′ Αχείμαστος), Παπαδόπουλος

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Παστρικός (57’ Σουβατζόγλου), Μωραΐτης, Αννιτσάκης (46’ Μπιέλομπρεκ), Νάστος, Αντωνίου (89’ Σπόλιαριτς), Μουκίδης (75’ Άνθης), Μακρής, Αποστολόπουλος, Στεφάνοβιτς