Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Δεν βόλεψε τον Αιολικό το αποτέλεσμα στο ντέρμπι

Η Προοδευτική ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής του 6ου ομίλου με τον Πανελευσινιακό, επικρατώντας 1-0.

Το μοναδικό τέρμα που έκρινε το ντέρμπι, σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό με σκόρερ τον Μεγαρίτη. Γενικότερα η Προοδευτική ήταν καλύτερη από τον Πανελευσινιακό, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες στο παιχνίδι, παρότι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει εκείνοι το σκορ, έχοντας δοκάρι με τον Αντωνακόπουλο. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα που σε καμία περίπτωση δεν βόλεψε τον Αιολικό, η Προοδευτική απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής με 22 βαθμούς και έγινε το αφεντικό του ομίλου.

Από κει και πέρα ο προσεχής αντίπαλος του Αιολικού, Εθνικός, πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη στο Κερατσίνι με 1-0, προσπερνώντας την ομάδα της Μυτιλήνης στη βαθμολογία. Στα άλλα παιχνίδια, νίκες-οξυγόνο πήραν ο Αήττητος Σπάτων 1-0 τον ΑΟ Πυλίου και η Θύελλα Ραφήνας 2-0 τον Αίαντα Σαλαμίνας. Τέλος, ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Καραβά με τον Αστέρα Βάρης, αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες στη μάχη που δίνουν για να κρατηθούν στην κατηγορία.