Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Γ΄ Εθνική λαμβάνει; Όλυμπος εδώ!

Πανάξιος υπερπρωταθλητής Νομού Λέσβου, ανακηρύχθηκε ο Όλυμπος Αγιάσου, για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019.
Οι πρωταθλητές Λέσβου υποδέχθηκαν, την περασμένη Παρασκευή, την ομάδα της Ηφαιστίας από τη γειτονική Λήμνο, και με σκορ 2-0 (είχε προηγηθεί ήττα με 1-0 στο Κοντοπούλι), ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν και προβιβάστηκαν στην Γ’ Εθνική. Μια νίκη που έφερε την πολυπόθητη άνοδο και την ευκαιρία στην ομάδα της Αγιάσου, να αγωνιστεί για πρώτη φορά, σε Εθνική κατηγορία.

Στον αγώνα

Οι Αγιασώτες μπήκαν “φουριόζοι” στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν από νωρίς ότι είναι αποφασισμένοι να γευτούν εκείνοι την άνοδο. Έτσι, στο 9ο λεπτό, ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα, με γκολ του Torra. O Torra κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα Ράπτη, με ωραίο σουτ από το σημείο του πέναλτι, και να σημειωθεί το 1-0. Βέβαια, για να καταλήξει η μπάλα στα πόδια του σκόρερ, χρειάστηκε η συμβολή των δοκών, έπειτα από όμορφη σέντρα του επιθετικού, Τσομπανέλλη.
Οι πρωταθλητές Λέσβου, με τη συνδρομή και του κόσμου που κατέκλυσε το Χριστοφίδειο, πίεζαν τον αντίπαλο. Συγκεκριμένα, δύο λεπτά μετά το γκολ, στο 11ο λεπτό, θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει ακόμη ένα τέρμα, αλλά το σουτ του νεαρού Καλαφάτη “σταμάτησε” ο Ράπτης, αποσοβώντας το 2-0. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου δεν παρατηρήθηκε κάτι το αξιοσημείωτο, παρά μόνο μια καλή στιγμή από πλευρά φιλοξενουμένων, με ένα σουτ του Λάμπρου Κουδούνα, στο 16ο λεπτό, με τον Παπαλόπουλο να δηλώνει “παρών”.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πρωταθλητές Λήμνου ξεκίνησαν δυναμικά, προσδοκώντας ένα τέρμα, που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού. 5 λεπτά, μετά την έναρξη του ημιχρόνου, και συγκεκριμένα στο 50ό λεπτό, ακυρώθηκε γκολ του Τσαλίκη, παραμένοντας το σκορ στο 1-0. Οι δύο πρωταθλήτριες ομάδες έψαχναν αγωνιωδώς το γκολ, ένα γκολ που θα τους χάριζε και το εισιτήριο της ανόδου. Αυτό, τελικά, ήρθε ένα από τα “βασικά γρανάζια” της επιτυχημένης πορείας του Ολύμπου, και αναφερόμαστε στον Αντώνη Καλαφάτη, στο 63ο λεπτό. Ένα γκολ, που ήρθε έπειτα από ωραία ενέργεια, αλλά με τους φιλοξενουμένους να το αμφισβητούν ότι δεν πέρασε η μπάλα τη γραμμή του τέρματος, κάτι που έφερε και την αποβολή του προπονητή τους, Άγγελου Κελάρη.
Από το σημείο αυτό και μετά, ο τελευταίος ρίσκαρε και προχώρησε σε αλλαγή, βάζοντας τον “μπομπέρ” και ανέτοιμο από τραυματισμό, Ντέμη Ζώνα. Ο Ζώνας είχε δύο πολύ καλές στιγμές, μη καταφέρνοντας να κάνει το 2-1. Οι Αγιασώτες κρατούσαν την τύχη με το μέρος τους και ήταν αυτοί που στέφθηκαν δίκαια υπερπρωταθλητές Νομού Λέσβου. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Βουρανή, σήμανε και το ξεκίνημα των πανηγυρισμών από τους ανθρώπους του Όλυμπου. Μια χρονιά, που έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τον σύλλογο, και την ευκαιρία να αγωνιστεί στη Γ’ Εθνική.
Ο “φύλακας άγγελος” των πρωταθλητών Λέσβου, Κλεομένης Παπαλόπουλος δήλωσε: «Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία. Η άνοδος στη Γ’ Εθνική δεν αποτελούσε στόχος, στην αρχή της χρονιάς. Βλέπαμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, και οι επιτυχίες μας έκαναν να σκεφτόμαστε και να διεκδικούμε την άνοδο. Σ’ όλα αυτά συνέβαλαν η πολύ καλή χημεία που είχαμε μεταξύ μας, η τύχη να μας καθοδηγεί ο μακράν καλύτερος προπονητής, η εξαιρετική διοίκηση που είναι “δίπλα” στον κάθε παίκτη. Δίπλα μας και δωδέκατος συμπαίκτης ήταν ο απίστευτος κόσμος μας. Ήταν αυτός που μας πίστεψε από την πρώτη στιγμή και μας έδωσε την ώθηση να καταφέρουμε και να πανηγυρίσουμε τους δύο αυτούς τίτλους».