Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Πρωταθλήτρια η Προοδευτική στον 6ο όμιλο!

Η Προοδευτική, κατέκτησε τον τίτλο στον 6ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής και ετοιμάζεται για την συμμετοχή της στα μπαράζ με τους πρωταθλητές από τους άλλους ομίλους, με στόχο την άνοδο στην Super League 2.

Η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη έπαιζε για δύο αποτελέσματα στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής με τον Πανελευσινιακό, που με την σειρά του ήθελε μόνο τη νίκη, ώστε να καταλάμβανε εκείνος την πρώτη θέση. Τελικά το παιχνίδι που έγινε παρουσία χιλιάδων φιλάθλων ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1, ένα αποτέλεσμα που έδωσε την πρώτη θέση στην Προοδευτική, η οποία ωστόσο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τον Πανελευσινιακό, που προηγήθηκε στο 15΄ με το γκολ του Λάμπρου.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση με τον Κρητικό στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να μην αλλάζει στο δεύτερο μέρος, παρά την προσπάθεια των παικτών του Πανελευσινιακού να ψάξουν ένα δεύτερο τέρμα. Κάπως έτσι ο τίτλος κατέληξε στην Προοδευτική σε έναν 6ο όμιλο που αποδείχθηκε συναρπαστικός, με τον πρωταθλητή να κρίνεται στην τελευταία αγωνιστική.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο ΑΟ Πυλίου έμεινε επίσης στην ισοπαλία, 1-1 με τον τελευταίο και υποβιβασμένο εδώ και καιρό Αήττητο Σπάτων, μην μπορώντας τελικά να ξεπεράσει τον Αιολικό στην βαθμολογία που παρέμεινε πέμπτος. Επίσης νίκη γοήτρου πήρε ο Εθνικός 2-0 το Κερατσίνι, όπως και ο υποβιβασμένος Αστέρας Βάρης 4-1 τον Καραβά, που και εκείνος αποχαιρέτησε την κατηγορία. Τέλος, σε μία ακόμη ισοπαλία, Αίας Σαλαμίνας και Θύελλα Ραφήνας μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 2-2, με τον Αίαντα να αγωνίζεται από του χρόνου στο τοπικό.