Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του ο Αιολικός!

Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο ο φετινός Αιολικός, που πέρασε με επιτυχία και από το γήπεδο του Πύργου, νικώντας με το ρευστό 0-1 τον Πανηλειακό. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Μυτιλήνης ο Κωνσταντίνος Αποστολόπουλος, ο οποίος σκόραρε μόλις στο 5ο λεπτό, πετυχαίνοντας το δεύτερό του γκολ στο πρωτάθλημα, που χάρισε τη νίκη στους κυανόλευκους.

Μετά από την νέα αυτή επιτυχία το συγκρότημα του Δημήτρη Παπασπύρου παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, έχοντας απολογισμό σε αυτές τις έξι αγωνιστικές, πέντε νίκες εκ των οποίων οι τέσσερις έχουν επιτευχθεί εκτός έδρας και μόλις μια ήττα. Επίσης το 1-0 τείνει να γίνει το αγαπημένο σκορ των Μυτιληνιών, που όσο συνεχίζουν να κερδίζουν τόσο μεγαλώνει η πίστη για κάτι καλό στο φετινό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι

Το ξεκίνημα του Αιολικού στο παιχνίδι με τον Πανηλειακό, ήταν ονειρικό αφού στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησε στο ματς μόλις στο 5ο λεπτό κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Μετά από λόμπα του Αννιτσάκη, ο Κωνσταντίνος Αποστολόπουλος με φοβερό βολέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μάντζαρη, κάνοντας το 0-1 για τους νησιώτες. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι παίκτες του Παπασπύρου ήλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας την υπεροχή και μερικές καλές φάσεις για να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα, ώστε να βάλουν γερές βάσεις νίκης.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, προσπαθώντας να πλησιάσουν την εστία του Μουζάκη. Σε ορισμένες περιπτώσεις, μάλιστα, τα κατάφεραν, όμως πότε ο γκολκίπερ του Αιολικού και πότε αποφασιστικοί αμυνόμενοι, απέτρεψαν την ισοφάριση. Μάλιστα ο Πανηλειακός ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γαλανόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντιαθλητική συμπεριφορά στο 89′, σε ένα σημείο όπου υπήρξε ένταση στον αγωνιστικό χώρο.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Πράνταλου από την Αχαΐα βρήκε όλους τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νέα αυτή επιτυχία μαζί με τον κόσμο της ομάδας, που έδωσε το παρών σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι, όπου με την φωνή τους βοήθησαν και αυτοί στο να έρθει άλλη μία εκτός έδρας νίκη που κρατάει τον Αιολικό στην κορυφή της βαθμολογίας, εκεί όπου θα επιχειρήσει να μείνει και μετά την εμβόλιμη 7η αγωνιστική, που θα γίνει την Τετάρτη με τους νησιώτες να υποδέχονται τον Πανγυθεατικό.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Α. Τρυφωνόπουλος): Μάντζαρης, Διαμαντόπουλος (59′ Κακογιάννος), Κασμερίδης, Δ. Τσίγκρηλας, Αντωνιάδης, Λούσκος (83′ Π. Τσίγκρηλας), Μπάλλας, Μενσά (59′ Αράπι), Αρσενίδης (46′ Καλομοίρης), Λίμα (89′ Μπάλος), Γαλανόπουλος

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Παστρικός, Μωραΐτης, Νάστος, Στεφάνοβιτς, Μουκίδης (71′ Δερμιτζάκης), Μακρής (87′ Σουβατζόγλου), Αποστολόπουλος (87′ Σπόλιαριτς), Μπιέλομπρεκ (71′ Νικολάου)