Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ: Επέστρεψε αγριεμένος!

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της Λαμίας ο Γιώργος Μανούσος που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη της ομάδας του, με 2-1, επί του ΟΦΗ, για την 20ή αγωνιστική της Super League.

Ο Μυτιληνιός ποδοσφαιριστής, που μετακόμισε φέτος στο συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου, είχε αγωνιστεί για τελευταία φορά στις 22 Νοεμβρίου του 2021 στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Έκτοτε ο Μανούσος έμεινε εκτός δράσης λόγω ενός σοβαρού τραυματισμού που υπέστη και μετά από απουσία περίπου δύο μηνών από τα γήπεδα επέστρεψε ξανά στους αγωνιστικούς χώρους για να βοηθήσει με την εμπειρία του τη Λαμία να πετύχει τους στόχους της, που είναι η παραμονή στην κατηγορία, αλλά και η πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, έχοντας φθάσει ήδη στα ημιτελικά.

Στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ ο 34χρονος επιθετικός βρέθηκε για πρώτη φορά στην τελική αποστολή σε ένα παιχνίδι, όπου η Λαμία βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Κρητικούς στο πρώτο ημίχρονο. Στο 63ο λεπτό ο Μιχάλης Γρηγορίου έβαλε τον Μανούσο στο παιχνίδι, στην θέση του Τσούκαλου, σε μία προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και να φθάσει αρχικά στην ισοφάριση.

Στο 82΄ με κοντινό σουτ ο Μανούσος έκανε το 1-1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μυτιληνιός ποδοσφαιριστής ξαναχτύπησε για το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Με πρωταγωνιστή λοιπόν τον Μανούσο, που πέτυχε και τα δύο γκολ, η Λαμία πήρε αφενός μία σημαντική νίκη και αφετέρου από δω και πέρα θα έχει έναν παραπάνω παίκτη στην επίθεση με έφεση στο σκοράρισμα.