Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ: Οδηγεί την Λαμία σε παραμονή στην Super League 1!

Σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Super League 1 έκανε η Λαμία, νικώντας εκτός έδρας με 2-1 την Βέροια, στον πρώτο αγώνα μπαράζ υποβιβασμού/ανόδου. Μάλιστα το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα, το οποίο μπορεί να αποδειχτεί χρυσό, σημείωσε ο Μυτιληνιός επιθετικός Γιώργος Μανούσος στο 82ο λεπτό.

Και λέμε ότι μπορεί να αποδειχθεί χρυσό, καθώς σε αυτό το διπλό μπαράζ μετράει κανονικά το εκτός έδρας γκολ, οπότε η Λαμία έχει σημαντικό αβαντάζ μια και σκόραρε δύο φορές στην Βέροια και έχει τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς. Παρότι τις δύο ομάδες χωρίζει μία κατηγορία, η Βέροια ήταν αρκετά ανταγωνιστική και θα λέγαμε ότι δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες από την Λαμία, που πάντως ευτύχησε να προηγηθεί με το γκολ του Μπεχαράνο στο 7ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Βέροια έφερε το ματς στα ίσια με τον Πασά, πιέζοντας στην συνέχεια και για την ανατροπή, όμως στο 82΄ ο Μανούσος με ωραίο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Βέροιας για το 2-1, με τον έμπειρο επιθετικό να πετυχαίνει το 7ο φετινό του τέρμα με την Λαμία. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για το ερχόμενο Σάββατο στην Λαμία με την τοπική ομάδα να καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμα που έχει, ώστε να παραμείνει στην Super League 1 για ακόμη μία χρονιά.