Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΓΙΟΥΧΤΑΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2-0: Ηττήθηκε στην Κρήτη, αλλά τερμάτισε πρώτος

Έχοντας πολλές αλλαγές στην σύνθεσή του ο Αιολικός ηττήθηκε στην Κρήτη από τον Γιούχτα με σκορ 2-0, ωστόσο τερμάτισε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος προβιβασμού στη SL2, οπότε εκτός από την άνοδο στη δεύτερη τη τάξει επαγγελματική κατηγορία της Ελλάδας, αναδείχθηκε και υπερ-πρωταθλητής στην Γ΄ Εθνική.

Ο προπονητής των κυανόλευκων, Δημήτρης Παπασπύρου, άφησε εκτός αποστολής πολλά βασικά στελέχη, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που έχουν αγωνιστεί λίγο έως ελάχιστα κατά την διάρκεια της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Από την άλλη ο Γιούχτας αντιμετώπισε αυτό το παιχνίδι σαν τελικό, αφού χρειαζόταν νίκη επί του Αιολικού και ταυτόχρονα ήττα του Τηλυκράτη από τον Καμπανιακό για να έπαιρνε εκείνος το τέταρτο εισιτήριο ανόδου στη Super League 2. Η Κρητική ομάδα κυριάρχησε σε όλο το ματς, νικώντας 2-0 τον Αιολικό, όμως δεν πήρε τα καλά νέα από την Χαλάστρα εκεί όπου ο Τηλυκράτης πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας που ήταν αρκετός, ώστε να του χαρίσει την άνοδο στη Super League. Ο Γιούχτας σκόραρε ενάντια στην ομάδα της Μυτιλήνης ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Στο 36΄ μετά από κόρνερ του Βρεττού ο Τζανής με σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πιττάτζιη για το 1-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο γήπεδο, χάνοντας πολλές ευκαιρίες προκειμένου να πετύχουν και δεύτερο γκολ, το οποίο τελικά βρήκαν στο 78΄ με σκόρερ αυτή την φορά τον Βρεττό. Ο Αιολικός με την σειρά του δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Κόλλια, ο οποίος ήταν θεατής του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκειά του. Ο Γιούχτας μπορεί να πήρε την νίκη και να ισοβάθμησε με τον Τηλυκράτη  στους εννέα βαθμούς, ωστόσο το συγκρότημα της Λευκάδας βγήκε ευνοημένο από αυτή την ισοβαθμία. Κάπως έτσι Αιολικός, Καμπανιακός, Κοζάνη και Τηλυκράτης είναι οι ομάδες που θα παίξουν του χρόνου στην Super League 2, με τον Γιούχτα να μένει εκτός και πλέον να περιμένει τυχόν κενό, το οποίο μπορεί να προκύψει για να μπει από το παράθυρο στην πιο πάνω κατηγορία.

Οι συνθέσεις

ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Ν. Σουργιάς): Κόλλιας, Τζανής, Κοντογιάννης, Δωματάς (70′ Στακάκης), Βρεττός, Ροβίθης (46′ Αζίζι), Κορνηλάκης, Γκίνη (46′ Δασκαλάκης), Γελαδάρης, Γιαλούσης, Κίσσας

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δημήτρης Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Μωραΐτης (56′ Μαριόλας), Παστρικός (68′ Λέλος), Ποτουρίδης, Γκανσιέρ, Αννιτσάκης, Αντωνίου (56′ Μπαλωμένος), Στεφάνοβιτς, Άνθης, Μουκίδης (68′ Παστρικός), Κανελλόπουλος.

Χαρές και πανηγύρια στην Λευκάδα!

Το βαθμό που του εξασφάλισε την άνοδο στη Super League 2 πήρε ο Τηλυκράτης, φεύγοντας με 1-1 από την έδρα του… αδιάφορου Καμπανιακού. Ο Τηλυκράτης μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αφού απείλησε με σουτ του Γκουντρουμπή στο 4΄, μπόρεσε να βρει δίχτυα έξι λεπτά αργότερα. Ο Νιφορόπουλος πήρε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε σε κενή εστία. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους ο ρυθμός ήταν πολύ κακός, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή, χωρίς όμως καμία ουσιαστική φάση.

Στην επανάληψη ο Καμπανιακός ανέβασε την πίεσή του, έχοντας σε συντριπτικά ποσοστά την κατοχή της μπάλας. Τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75’ με κεφαλιά του Βουτσκίδη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι παραπάνω. Με αυτό το αποτέλεσμα αμφότεροι έμειναν ευχαριστημένοι, καθώς πανηγυρίζουν την άνοδο στη Super League 2.