Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Γκέλα ολκής ο Ατρόμητος, 1-1 με Αρίωνα

Νέα δεδομένα προέκυψαν στην βαθμολογία της Α’ Τοπικής, μετά τα χτεσινά εξ αναβολής παιχνίδια σε Ανεμότια και Μόρια. Ο Ατρόμητος παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Αρίωνα Μ. και έχασε πολύτιμο έδαφος, ενώ ο Κεραυνός επικράτησε του Ανδρονικά με 1-0 και μπορεί να βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια. Αναλυτικότερα:

Ατρόμητος – Αρίων Μ. 1-1

Η επιλογή να επιστρέψει τελικά ο Ατρόμητος στην φυσική του έδρα στην Ανεμότια, δεν αποδείχτηκε σοφή, καθώς παραχώρησε ισοπαλία στον Αρίωνα Μ. με 1-1  και έχασε πολύτιμο έδαφος. Η ομάδα του Παπαδόπουλου έμεινε στην 4η θέση επιτρέποντας στον Όλυμπο να ξεφύγει με +2 στην 3η θέση, ενώ έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στην 2η θέση τον Αιγέα. Μάλιστα θέτει πλέον σε κίνδυνο και την είσοδό της στην τετράδα, αφού η διαφορά με τον 5ο Αετό είναι στους 5 βαθμούς πλέον και ακολουθούν τα δυο δύσκολα παιχνίδια με Μεσότοπο, Αίγειρο και Όλυμπο πριν ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της απέναντι στον Αχιλλέα.

Από την άλλη ο Αρίων με τον βαθμό που πήρε έφτασε τους 26 και έχει μια διαφορά 8 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη, διαφορά που πολύ δύσκολα μπορεί να καλυφθεί στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά πήγαν στο ημίχρονο ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη ο Κλάους έλυσε προσωρινά τον γόρδιο δεσμό κάνοντας το 1-0, αλλά η απάντηση του Αρίωνα ήταν άμεση ισοφαρίζοντας με τον Κουνιάρη σε 1-1, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Κεραυνός – Ανδρονικάς 1-0

Νίκη που του επιτρέπει να βλέπει με πολύ μεγαλύτερη αισιοδοξία την πορεία του από δω και πέρα, πέτυχε ο Κεραυνός επί του Ανδρονικά με 1-0. Η ομάδα του Αφάλωνα ανέβηκε στους 17 βαθμούς αφήνοντας πίσω τον Οδυσσέα Ελύτη που τον είχε προσπεράσει προσωρινά, πιάνοντας τον Πολιχνίτο και βρίσκεται σε απόσταση ενός βαθμού από τον Αλκιβιάδη. Μαθηματικά διατηρεί βέβαια ελπίδες «κυνηγώντας» ακόμη και να βγει από τα μπαράζ, αν πιάσει τον Ανδρονικά, που όμως είναι στο +5 αυτή την στιγμή.

Δύσκολο μεν αλλά όχι απίθανο, αν και πρωταρχικός στόχος στον Κεραυνό είναι να πάνε στα μπαράζ με  όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα των Παρακοίλων έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» με την υπόθεση παραμονής χωρίς μπαράζ και θα είναι με το άγχος μέχρι τέλους, αφού έχει αρκετά δύσκολο πρόγραμμα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ρομέο Ντερβίσι δέκα λεπτά πριν το φινάλε.