Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Γκολ από την άσπρη βούλα ο Μανούσος, έπαιξαν Χατζηγιοβάνης, Βούρος!

Δύο αγωνιστικές απέμειναν για να ολοκληρωθούν τα play off της Super League, ενώ αντίθετα στα play out έμεινε μία στροφή. Τα πάντα έχουν ξεκαθαρίσει και στα δύο αυτά μίνι πρωταθλήματα, οπότε δεν υπάρχει ενδιαφέρον στις τελευταίες αγωνιστικές.

Στα play off εδώ και καιρό γνωρίζαμε πως πρωταθλητής θα είναι ο Ολυμπιακός που είχε αποκομίσει μία μεγάλη διαφορά από τους διώκτες του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και το μόνο που είχε ενδιαφέρον, ήταν ποιες ομάδες θα πάρουν τα υπόλοιπα τρία ευρωπαϊκά εισιτήρια για το νεοσύστατο UEFA Europa Conference League. ΠΑΟΚ, Άρης και ΑΕΚ είναι οι ομάδες που θα αγωνιστούν την νέα περίοδο στη συγκεκριμένη διοργάνωση, ενώ ο πρωταθλητής Ολυμπιακός θα παίξει φυσικά στο Champions League.

Αντίθετα εκτός Ευρώπης έμεινε για ακόμα μία χρονιά ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα του στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, όπως και ο Αστέρας Τρίπολης. Όσον αφορά τους πράσινους που έχουν στις τάξεις τους τον δικό μας Τάσο Χατζηγιοβάνη, δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην ΑΕΚ και έτσι έσβησαν και μαθηματικά οι όποιες ελπίδες είχαν για έξοδο στην Ευρώπη. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις, στην επανάληψη η ΑΕΚ αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό με ένα γρήγορο γκολ του Μάνταλου.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει και μάλιστα ο Χατζηγιοβάνης έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, όταν το σουτ που δοκίμασε από κοντά απομακρύνθηκε εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Τσιντώτα. Να σημειωθεί πως οι πράσινοι έχασαν και πέναλτι στις καθυστερήσεις με τον Μακέντα, μένοντας έτσι εκτός Ευρώπης, κάτι που θεωρείται αποτυχία. Σίγουρα ο Χατζηγιοβάνης θα θυμάται για καιρό την ευκαιρία που του δόθηκε να κάνει το 1-1 και να κρατήσει την ομάδα του σε τροχιά Ευρώπης. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Λάζλο Μπόλονι αποτελεί παρελθόν από την τεχνική ηγεσία των πρασίνων μετά την μη επίτευξη του βασικού στόχου.

Στα play out ο Ατρόμητος του Γιώργου Μανούσου εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην Super League, φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από το γήπεδο του Παναιτωλικού, επικρατώντας 3-0. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Περιστερίου στο μίνι πρωτάθλημα και έμελε να είναι η καθοριστική για την παραμονή του Ατρόμητου.

Μάλιστα ο Μυτιληνιός επιθετικός χρίσθηκε σκόρερ στο Αγρίνιο, σημειώνοντας το τρίτο τέρμα της ομάδας του με εκτέλεση πέναλτι, πετυχαίνοντας το όγδοο συνολικά γκολ την φετινή σεζόν.

Στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου θα αγωνίζεται τη νέα χρονιά και ο ΟΦΗ του Πραξιτέλη Βούρου μετά τη νίκη του με 2-0 εκτός έδρας επί της Λαμίας. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια που συνάντησε πολλές δυσκολίες μέσα στη χρονιά με τα πολλά προβλήματα τραυματισμών κατάφερε τελικά να σώσει τη χρονιά, με τον Βούρο να αγωνίζεται ως βασικός στην Λαμία και πέρα από ένα λάθος στο ξεκίνημα η υπόλοιπη παρουσία του στο παιχνίδι ήταν θετική. Πλέον στα play out o Παναιτωλικός θα αγωνιστεί  στα μπαράζ με τον 2ο της Super League 2, ενώ η ΑΕΛ είναι η ομάδα που υποβιβάστηκε απευθείας στην επόμενη κατηγορία.