Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Γκολ και θέαμα!

Αρκετά παραγωγική ήταν η πρεμιέρα στους δύο ομίλους της Α΄ Κατηγορίας με πολλά γκολ σε όλα τα γήπεδα.

Στον 1ο όμιλο ο Όλυμπος μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα, νικώντας άνετα 5-0 τον Αστέρα Νίκης. Η ομάδα της Αγιάσου έπαιξε καλό ποδόσφαιρο σε όλο το παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Αστέρα να διεκδικήσει κάτι θετικό. Ο Βουργουτζής βρήκε δίχτυα δύο φορές, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Πετρουζέλλης, Ξυνός και Τσαμπάκος. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κουζινόγλου, ενώ μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Μετούσι από πλευράς Αστέρα.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο Αιγέας του Απόλλωνα Δαφίων, αφήνοντας πίσω με τον καλύτερο τρόπο, τον αποκλεισμό από τον Διαγόρα για το κύπελλο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε 1-0 υπέρ του Αιγέα, ωστόσο στην επανάληψη η ομάδα του Πλωμαρίου έβαζε το ένα γκολ μετά το άλλο. Για τον Αιγέα σκόραραν οι Θανάσης και Παράσχος Πρωτούλης, ο Τοπάλι, ενώ δύο γκολ πέτυχε ο νεαρός Πρωτονοτάριος.

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι του ομίλου, η Φίλια έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από την Καλλονή, επικρατώντας 3-1 της Προοδευτικής. Το συγκρότημα του Κώστα Μυλωνά ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τον Καλλούλι, αλλά οι γηπεδούχοι έφθασαν άμεσα στην ισοφάριση με τον Μαστέλλο. Λίγο αργότερα ο Κουνιάρης, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Φίλια για το 1-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Προοδευτική πίεζε για την ισοφάριση, ενώ η Φίλια έψαχνε ένα ακόμα γκολ που θα της κλείδωνε τη νίκη. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τους ανοιχτούς χώρους της Προοδευτικής λόγω της πίεσης και κατάφεραν να φθάσουν στο 1-3 με τον Κουρκουμέλη, παίρνοντας ένα μεγάλο διπλό. Να σημειωθεί πως η Προοδευτική είχε και δύο δοκάρια με τους Κανέλλο και Μαλακό.

Στα παιχνίδια του 2ου ομίλου ο νεανικός Οδυσσέας Ελύτης ήταν εντυπωσιακός κόντρα στον νεοφώτιστο Ταξιάρχη, καθώς επικράτησε με 6-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν γρήγορα το σκορ με τον Τελωνιάτη, αλλά ο Ταξιάρχης κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βελάνη, μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων. Πάντως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Ελύτη που σημείωσε ακόμα δύο γκολ στο πρώτο μέρος, με τον Ιστρέφι σε διάστημα πέντε λεπτών. Στην επανάληψη ακολούθησαν ακόμα τρία γκολ, ένα από τον Ιστρέφι για το προσωπικό χατ-τρικ και δύο από τον Πιτσιλαδή.

Ο Μεσότοπος πέρασε με επιτυχία από την Αγία Παρασκευή, νικώντας χωρίς κανένα πρόβλημα τον Ατρόμητο Ανεμότιας με 4-0. Το συγκρότημα του Χρήστου Παπαδόπουλου ήταν ανώτερο σε όλο το παιχνίδι, επικρατώντας δίκαια του αντιπάλου του. Δύο γκολ έβαλε ο Χατζηβαγιάννης και από ένα οι Καλαμούκης και Πιπεράς.

Το μοναδικό ισόπαλο αποτέλεσμα στην πρεμιέρα, καταγράφηκε στην Αγία Παρασκευή, όπου Ανδρονικάς και Αναγέννηση Γέρας έμειναν στο 1-1. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα και ουσιαστικά όλη η ιστορία του αγώνα έγινε στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα προς το τέλος αυτού. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα η Γέρα έκανε το 0-1 με τον Αλαγιάννη, όμως στις καθυστερήσεις ο Ανδρονικάς κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με σκόρερ τον Σπανό. Οι δύο ομάδες είχαν και δοκάρια, ο Ανδρονικάς με τον Γιώργο Σαμπάνη, ενώ η Γέρα σημάδεψε τη δοκό δύο φορές με Αλαγιάννη και Χατζηκλειδαρά.

Τέλος, στον Μόλυβο και στο γειτονικό ντέρμπι ο Αχιλλέας επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στην μεγάλη κατηγορία, καθώς νίκησε 3-1 τον Αρίωνα Μήθυμνας. Στο πρώτο μέρος ο Καραμιχαλάκης έδωσε την πρωτοπορία στον Αχιλλέα. Στην επανάληψη ο Μιχάλης Ανδριώτης έφερε το παιχνίδι στα ίσια για το 1-1, αλλά λίγο αργότερα ο Λούλος, έβαλε ξανά τον Αχιλλέα μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έκαναν τα πάντα για να ισοφαρίσουν εκ νέου, αλλά οι αποβολές των Μαρούλη και Σοφιάνη έκαναν δύσκολο το έργο της ομάδας του Κομνηνού.

Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Αχιλλέας κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γρούβας για το τελικό 1-3. Να σημειωθεί πως ο Αρίων διαμαρτύρεται έντονα για την διαιτησία του Παντελαίων και του βοηθού Καραμπάση.