Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Γκολ ο Μανούσος, ασίστ ο Χατζηγιοβάνης, συμμετοχή ο Βούρος!

Μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα, ήταν ο απολογισμός των τριών ομάδων της Super League στις οποίες αγωνίζονται οι Μυτιληνιοί μας παίκτες.

Για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Ατρόμητος αντιμετώπισε τον Άρη, στο γήπεδο του Περιστερίου με το τελικό 2-2 να αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση στην ομάδα του Νταμίρ Κάναντι, καθώς κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 και παρότι είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, είδε τον Άρη να βάζει δύο γκολ και να φεύγει με βαθμό από την Αθήνα. Ο Γιώργος Μανούσος ήταν αυτός που έβαλε τον Ατρόμητο μπροστά στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 37ο λεπτό, με τον Μυτιληνιό επιθετικό να φθάνει τα πέντε γκολ στην φετινή Super League. Μάλιστα ο Μανούσος με το που ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, ξέσπασε σε λυγμούς, αφιερώνοντας το γκολ στην μητέρα του, η οποία αντιμετώπισε ένα πρόβλημα υγείας, το οποίο πάντως έχει ξεπεράσει. Αναμφισβήτητα πρόκειται για μία άκρως συγκινητική στιγμή. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Ατρόμητος μετά από αυτή την ισοπαλία, παρέμεινε στην 6η θέση, φθάνοντας τους 14 βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του αθηναϊκού ντέρμπι με την ΑΕΚ, επικρατώντας 2-1, αποτέλεσμα που έφερε τους πράσινους στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας με 15 βαθμούς. Το σύνολο του Λάζλο Μπόλονι εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 2-0. Στο πρώτο γκολ των πράσινων στο ντέρμπι, το οποίο σημείωσε ο Μακέντα, έχει συμμετοχή και ο Τάσος Χατζηγιοβάνης, καθώς είναι αυτός που έδωσε την ασίστ στον Ιταλό επιθετικό για να γράψει εκείνος το 1-0. Να σημειωθεί πως ο Μυτιληνιός επιθετικός, είχε για ακόμα μία φορά πολύ καλή παρουσία, βγάζοντας ενέργεια στο γήπεδο, ενώ είχε και αρκετά ανεβάσματα. Τέλος, αντικαταστάθηκε στο 87ο λεπτό από τον Χουάνκαρ.

Η ομάδα του Πραξιτέλη Βούρου, ο ΟΦΗ, δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από το εντός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0. Η Κρητική ομάδα αγωνίστηκε στο ματς με πολλές απουσίες και αυτό ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη. Ο Λέσβιος αμυντικός ο οποίος φαίνεται να έχει αφήσει πίσω τον πρόσφατο τραυματισμό του, πέρασε στο παιχνίδι στο 74ο λεπτό στη θέση του Μπαλογιάννη. Να αναφέρουμε πως ο ΟΦΗ μετά από 11 αγωνιστικές βρίσκεται στην 9η θέση με 12 βαθμούς.