Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Άλμα παραμονής για την Σαπφώ, 4-1 τους Τράχωνες Αλίμου

Σημαντικό βήμα παραμονής στην Β΄ Κατηγορία των γυναικών έκανε η Σαπφώ μετά την νίκη της με 4-1 επί των Τραχώνων Αλίμου. Η ομάδα του Πάρη Καραϊσκάκη ήθελε όσο τίποτα άλλο τους τρεις βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει να διατηρήσει την θέση της στην Β΄ Κατηγορία και της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Μόριας, η Σαπφώ πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη στο σκορ με 1-0, χάρη στο γκολ που πέτυχε η Φρόσω Κατρακάζα στο 29ο λεπτό.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52΄ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με την Ζκέρη να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Ρούσσου. Στην συνέχεια η Σαπφώ είχε και δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με την Φρόσω Κατρακάζα, η οποία ήταν από τις διακριθείσες στο ματς. Τελικά η εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε λίγο αργότερα με την Δήμητρα Κατρακάζα να βρίσκει δίχτυα για το 2-0. Κατόπιν και συγκεκριμένα στο 67΄ οι Τράχωνες Αλίμου μείωσαν προσωρινά σε 2-1 με την κεφαλιά της Ελευθερίας Κίσσα μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ νωρίτερα είχε σημαδέψει το δοκάρι η Μελίνα Κοσμά. Η Σαπφώ δεν αγχώθηκε από την μείωση του σκορ και στο 78΄ κλείδωσε την υπόθεση νίκη με το ξερό σουτ της Ασημίνου. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις η Φρόσω Κατρακάζα.

Από κει και πέρα ο εκπρόσωπός μας στην Γ΄ Κατηγορία, ΠΑΣ Λέσβου, δεν τα κατάφερε στην Λήμνο, γνωρίζοντας την ήττα από την τοπική ΑΕΛ με σκορ 2-1, σβήνοντας κάθε ελπίδα που είχε για την πρωτιά στον 8ο όμιλο, την οποία κατέλαβε με κάθε επισημότητα ο Ακράτητος Άνω Λιοσίων. Ο ΠΑΣ Λέσβου θα λέγαμε πως ξεκίνησε ιδανικά το ματς, αφού με τη συμπλήρωση 25 λεπτών κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με το εύστοχο χτύπημα-πέναλτι της Χριστίνας Καλλοντζή

Στο υπόλοιπο κομμάτι του ματς το σύνολο του Βασίλη Νησιώτη προσπάθησε περισσότερο να διαχειριστεί το ρευστό 1-0, ψάχνοντας παράλληλα ένα δεύτερο γκολ στην αντεπίθεση. Η ΑΕΛ από ένα σημείο και μετά άρχισε να πιέζει ασφυκτικά την άμυνα του ΠΑΣ Λέσβου και στις καθυστερήσεις έκανε την μεγάλη ανατροπή όταν μετά από δυο εκτελέσεις κόρνερ πρώτα η Εύα Σουλντίσα και μετά η Όλγα Αγαλιανού, στέρησαν το δικαίωμα στον ΠΑΣ Λέσβου να πάρει κάτι από το ματς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η διοίκηση του λεσβιακού σωματείου εξέδωσε ανακοίνωση για την διαιτησία (ζητάει πέναλτι στις καθυστερήσεις), αλλά και για την φιλοξενία της ΑΕΛ.