Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: «Άλωσε» την έδρα του Αγίου Θωμά η Σαπφώ!

Η Σαπφώ επικράτησε του Αγίου Θωμά με 2-0 στην Αθήνα για την 8η αγωνιστική του 8ου ομίλου της Β΄ Κατηγορίας, παίρνοντας μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει ώστε να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η λεσβιακή ομάδα πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις, πετυχαίνοντας και τα δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 3ο λεπτό η Σαπφώ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με την Αργύρη, ενώ έκανε δυο τα τέρματά της πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, με σκόρερ αυτή τη φορά την Κατσάρα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες του Σπύρου Πιπερά διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους αποτέλεσμα και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από την ομάδα του Αγίου Θωμά, κατάφεραν να φύγουν από την Αθήνα με ένα σπουδαίο τρίποντο που φέρνει τη Σαπφώ στο +5 από τον Άγιο Θωμά, έχοντας συγκεντρώσει οκτώ βαθμούς.

Μάλιστα η Σαπφώ εκτός από τα δυο γκολ είχε και ένα δοκάρι με την Βογιατζή. Από κει και πέρα κρίσιμο θεωρείται για την Σαπφώ και το επόμενο παιχνίδι εντός έδρας με αντίπαλο τον ουραγό Ακράτητο, καθώς με νέα νίκη θα κάνει ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την παραμονή στη Β΄ Κατηγορία.

Η σύνθεση της Σαπφούς:

Αψαθά, Κούρτη, Τσαγκογιάννη, Ψωμαδέλλη, Τσεσμετζή, Αργύρη, Βογιατζή, Ασημίνου, Κατσάρα, Τζίνη, Μπουλμπούλη

Άνετος και ωραίος ο ΠΑΣ Λέσβου στη Γ΄ Κατηγορία

Στη Γ΄ Κατηγορία και στον όμιλο του Βορείου Αιγαίου ο πρωτοπόρος ΠΑΣ Λέσβου δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στην Σαπφώ Β΄, της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 8-0 στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Μόριας.

Ο ΠΑΣ Λέσβου που έχει θέσει ως αποκλειστικό στόχο την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη Β΄ Κατηγορία στα μέχρι τώρα παιχνίδια, που έχει δώσει, μετράει μόνο νίκες και μάλιστα με συντελεστή τερμάτων 16-0. Στο παιχνίδι της περασμένης Κυριακής η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν εμφανής, με τον ΠΑΣ Λέσβου να σκοράρει το ένα γκολ μετά το άλλο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 5-0 με γκολ που πέτυχαν οι Δ. Κατρακάζα, Αργυρίου, Παράσχου, ξανά Αργυρίου και Τιγκινή.

Στην επανάληψη η ομάδα του Νησιώτη βρήκε δίχτυα άλλες τρεις φορές, δυο με την Παράσχου και μια με την Χιωτέλλη. Στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής που έγινε στη Χίο ο τοπικός Ολυμπιακός υπερκέρασε το εμπόδιο της Καλλονής με 5-0, ανεβαίνοντας προσωρινά στην δεύτερη θέση. Από δυο τέρματα πέτυχαν οι Μενδώνη και Κουτρή και ένα η Μπιζάνη.