Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Απώλεσε βαθμούς η Σαπφώ στο 1-1 με τον Ακράτητο

Η Σαπφώ στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου για το πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τον ουραγό Ακράτητο, χάνοντας την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμη περισσότερο από τις δυο τελευταίες θέσεις που οδηγούν σε υποβιβασμό.

Η λεσβιακή ομάδα αδίκησε τον εαυτό της, αφού μετά το γρήγορο προβάδισμα που πήρε είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες, όμως δεν το έκανε και το πλήρωσε με την ισοφάριση του Ακράτητου στο φινάλε του πρώτου μέρους. Επιπλέον η Σαπφώ έχει έντονα παράπονα για την διαιτησία του Λάμπρου Διαμαντή, ισχυριζόμενη πως στο γκολ του Ακράτητου υπήρξε λανθασμένη υπόδειξη κόρνερ, αλλά και στην φάση με το σουτ της Βικτώριας Ψωμαδέλλη, που η Σαπφώ θεωρεί πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

Η ομάδα του Σπύρου Πιπερά ξεκίνησε ιδανικά το ματς, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με την Κατσάρα μετά από κόρνερ της Αργύρη. Μάλιστα δυο λεπτά αργότερα έφθασε μια ανάσα από το 2-0, όμως το σουτ της Μπουλμπούλη από πλεονεκτική θέση σταμάτησε στην Τσομπανοπούλου. Στη συνέχεια οι παίκτριες της Σαπφούς έδωσαν χώρο σε εκείνες του Ακράτητου που βγήκαν στην επίθεση με σκοπό να ισοφαρίσουν. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους μετά από εκτέλεση κόρνερ η Ροΐδη κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος η Σαπφώ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας εναγωνίως το γκολ που θα της έδινε ξανά το προβάδισμα. Οι παίκτριες της Σαπφούς στάθηκαν άτυχες, αφού σε δυο περιπτώσεις η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι στα σουτ της Ζκέρη και της Ασημίνου. Τελικά το ισόπαλο 1-1 παρέμεινε έως το τελευταίο λεπτό, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό που για τον Ακράτητο ήταν ο πρώτος στο πρωτάθλημα.

Τέλος, να αναφέρουμε πως στη Γ΄ Κατηγορία και στον όμιλο του Αιγαίου αναβλήθηκαν τα παιχνίδια της ΑΕ Λήμνου με την Σαπφώ Β΄ και του ΠΑΣ Λέσβου με τον Ολυμπιακό Χίου, καθώς οι φιλοξενούμενες ομάδες δεν μπόρεσαν να ταξιδέψουν σε Λήμνο και Λέσβο αντίστοιχα, λόγω του απαγορευτικού απόπλου που υπήρχε το περασμένο Σαββατοκύριακο.

ΣΑΠΦΩ (Σπ. Πιπεράς): Αψαθά, Κατσάρα, Τσαγκογιάννη, Κούρτη, Τσεσμετζή, Ζκέρη, Ασημίνου, Χατζηχαραλάμπους, Μπουλμπούλη, Τζίνη, Αργύρη

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ (Π. Λουμάκης): Τσομπανοπούλου Ιλ., Παππά, Γκουγκούση, Ροΐδη, Χάψα, Βραχά, Τσομπανοπούλου Φ., Πουρσανίδη, Λυμπέρη, Γεωργακοπούλου, Σκανδάλου