Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Άξιζε το βαθμό, αλλά λύγισε στο τέλος η Σαπφώ

Η Σαπφώ έφθασε κοντά στην κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ιάσωνα Ιλίου, λυγίζοντας στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης από την αθηναϊκή ομάδα που κέρδισε με σκορ 3-2 και προσπέρασε το συγκρότημα του Σπύρου Πιπερά στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Σαπφώ θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και τους τρεις βαθμούς σε αυτό το δύσκολο παιχνίδι, όταν βρέθηκε να προηγείται με 2-1, ωστόσο ο Ιάσων Ιλίου εκμεταλλευόμενος τον παράγοντα έδρα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, παίρνοντας μια σημαντική νίκη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-0 με την γηπεδούχο ομάδα να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι με την Φούσκα.

Στην επανάληψη η Σαπφώ έβγαλε αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 1-1 με την Χατζηχαραλάμπους, ενώ λίγο αργότερα έκανε την ολική ανατροπή με το τέρμα της Τζίνη. Η λεσβιακή ομάδα κρατούσε τους τρεις βαθμούς στα χέρια της μέχρι ο Ιάσων Ιλίου να ισοφαρίσει σε 2-2 μετά από κόρνερ της Γκίτσα. Και σαν να μην έφτανε αυτό η λεσβιακή ομάδα δέχθηκε και τρίτο γκολ από την Νικολακοπούλου, φεύγοντας τελικά με άδεια χέρια από την Αθήνα σε ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι για την Σαπφώ, η οποία δίνει την μάχη της για να παραμείνει στην κατηγορία.

Τέλος, στη Γ΄ Κατηγορία και τον όμιλο του Αιγαίου σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 3η αγωνιστική, που έγινε στην Χίο, η ΑΕ Λήμνου νίκησε με 1-0 τον τοπικό Ολυμπιακό, χάρη σε γκολ που σημείωσε η Σουλντίσα στο δεύτερο ημίχρονο.