Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Φυσιολογική ήττα της Σαπφούς από τον Παναθηναϊκό

Ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενο πως η Σαπφώ δύσκολα θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι από το εντός έδρας παιχνίδι με τον ισχυρό Παναθηναϊκό, που έχει στόχο την άνοδο.

Το τελικό 0-5 στο παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, επιβεβαίωσε σε μεγάλο βαθμό την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι παίκτριες του Θοδωρή Παπαδημητρίου προσπάθησαν περισσότερο να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις, αντιμετωπίζοντας μια ομάδα με παίκτριες εγνωσμένης αξίας όσον αφορά το γυναίκειο ποδόσφαιρο. Η Σαπφώ άντεξε μόλις 20 λεπτά στο παιχνίδι, δεχόμενη το πρώτο γκολ σε εκείνο το σημείο από την Ντζάνη. Στο 39΄ η ίδια παίκτρια κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή της από την Δαγκλή, με την Δημητρίου που ανέλαβε την εκτέλεση να κάνει το 0-2, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο προπονητής της Σαπφούς, Θοδωρής Παπαδημητρίου, προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, φρεσκάροντας την ενδεκάδα του. Στο 53ο λεπτό η Κοκοτσάκη έγραψε το 0-3 για τον Παναθηναϊκό, που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, πετυχαίνοντας δύο ακόμη γκολ με τις Ανδρικοπούλου και Νταρζάνου για να ανέβει ο δείκτης του σκορ στο 0-5, που ήταν το τελικό σκορ.

Πάντως η Σαπφώ συνέλεξε θετικές εμπειρίες από αυτό το δυνατό παιχνίδι και παρότι εξακολουθεί να βρίσκεται στην τελευταία θέση, με μόλις ένα βαθμό, μπορεί να αισιοδοξεί για την συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς οι διαφορές με τις από πάνω ομάδες είναι μικρές, οπότε η υπόθεση παραμονή παραμένει ανοικτή. Ασφαλώς το παιχνίδι που ακολουθεί με αντίπαλο τους Τράχωνες Αλίμου κρίνεται κομβικής σημασίας για την λεσβιακή ομάδα, που θα επιδιώξει να ξεκινήσει ένα ντεμαράζ θετικών αποτελεσμάτων έχοντας πλέον στο ρόστερ της και τρεις καινούργιες παίκτριες, τις Νασιούδη, Ανδριώτη και Φόρα.

Οι συνθέσεις:

ΣΑΠΦΩ (Θ. Παπαδημητρίου): Ψωμαδέλλη Βασ., Κούρτη (57′ Φόρα), Ψωμαδέλλη Βικ., Τζεσμετζή, Κατρακάζα, Δ., Κατρακάζα Ε., Δαγκλή (46′ Νασιούδη), Ασημίνου, Βούρου (70′ Σπανού), Χατζηχαραλάμπους (70′ Τζίνη), Κατσάρα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Χαραλαμπίδης): Λόγγου (60′ Δεσπολλάρη), Κοκοτσάκη (90′ Ανδρικοπούλου), Ντζάνη (90′ Λίκα), Δημητρίου, Τσιρούλη, Σιαφαρίκα (85′ Γρηγοροπούλου), Μπριανά (70′ Μαρουτσίδη), Καμαριανού, Δούλη, Πετροπούλου, Νταρζάνου