Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Η Σαπφώ κοίταξε στα μάτια την Αγία Παρασκευή παρά την ήττα με 2-0

Η Σαπφώ ήταν ευθέως ανταγωνιστική απέναντι στην πρωτοπόρο του 4ου ομίλου της Β΄ Κατηγορίας Αγία Παρασκευή, παρά την ήττα με σκορ 2-0 στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Παρακοίλων υπό το φως των προβολέων.

Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος το συγκρότημα του Σπύρου Πιπερά βρήκε μπροστά του την καλύτερη ομάδα του ομίλου σε μια αναμέτρηση εκτός προγράμματος για το λεσβιακό σωματείο καθώς είναι βέβαιο πως θα χτυπήσει άλλα παιχνίδια στην προσπάθειά του να εξασφαλίσει την παραμονή στην Β΄ Κατηγορία για άλλη μια χρονιά. Τελικά οι παίκτριες της Σαπφούς ήταν αυτές που έβαλαν τα δύσκολα στην Αγία Παρασκευή, η οποία ίδρωσε αρκετά για να φύγει από τη Λέσβο με τους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα του Σπύρου Πιπερά αδίκησε τον εαυτό της καθώς κάλλιστα θα μπορούσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Μάλιστα διαμαρτύρεται έντονα για δυο περιπτώσεις πέναλτι τις οποίες δεν καταλόγισε ο διαιτητής Παντελής Τζαμουτζαντώνης από την Χίο, ο οποίος παρεμπιπτόντως δεν είχε δει και το καταφανέστατο επιθετικό φάουλ που υπήρξε στο γκολ της ισοφάρισης του Ηρακλή στον αγώνα με τον Αιολικό για το πρωτάθλημα της Super League 2.

Όπως και να ‘χει οι παίκτριες της Σαπφούς στο τέλος του αγώνα κόντρα στην Αγία Παρασκευή έμειναν με το χαμόγελο στα χείλη, καθώς κόντραραν στα ίσια την αθηναϊκή ομάδα, παίρνοντας ψυχολογία εν όψει της συνέχειας και του κρίσιμου αγώνα που ακολουθεί στην Αθήνα με τον Άγιο Θωμά στις 14 Ιανουαρίου του νέου έτους. Όσον αφορά τα γκολ της Αγίας Παρασκευής και τα δυο πέτυχε η Πρίφτη, ένα σε κάθε ημίχρονο. Από πλευράς Σαπφούς καλύτερες στιγμές ήταν το σουτ- φάουλ της Ασημίνου μόλις στο 1ο λεπτό και δυο σουτ από τις Αργύρη και Τσαγκογιάννη στο δεύτερο ημίχρονο.