Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ισόπαλη η τοπική αναμέτρηση, σπουδαία νίκη για την ΑΕ Λήμνου!

Δεν ανέδειξε νικητή η τοπική αναμέτρηση ανάμεσα σε ΠΑΣ Λέσβου και Αιολικό με τις ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1, που ωστόσο σήμανε τους πρώτους τους βαθμούς στην Γ’ Κατηγορία των γυναικών. Ο Αιολικός, αν και ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, εν τέλει ο ΠΑΣ ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι παίκτριας του Αιολικού με την Τσεσμετζή να εκτελεί εύστοχα για το 1-0.

Στην επανάληψη η ομάδα της Λέσβου προσπάθησε να διατηρήσει αυτό το 1-0, όμως ο Αιολικός κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση με τη συμπλήρωση 62 λεπτών στην αναμέτρηση με κεφαλιά της Γεωργακοπούλου, ύστερα από σέντρα της Τσελέντη. Στη συνέχεια παρά την προσπάθεια των δύο ομάδων να βρουν ένα δεύτερο γκολ, τελικά το σκορ δεν άλλαξε με ΠΑΣ Λέσβου και Αιολικό να παίρνουν από ένα βαθμό.

Να σημειωθεί ότι ο έτερος εκπρόσωπος στο νομό, η ΑΕ Λήμνου, στα πλαίσια του 5ου ομίλου, πανηγύρισε σπουδαία νίκη στα Άνω Λιόσια επί του Ακράτητου, επικρατώντας 0-3. Τα γκολ για την Λημνιακή ομάδα πέτυχαν η Μπουλέτου με πέναλτι, η Αγαλιανού και η Σουλντίσα.