Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ηττήθηκε η Σαπφώ, μεγάλη νίκη για τον ΠΑΣ Λέσβου!

Η Σαπφώ κοίταξε στα μάτια τον πρωτοπόρο Λεοντικό Κηφισιάς, ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 1-0. Κύριο χαρακτηριστικό στην αναμέτρηση ήταν ο δυνατός άνεμος που δυσκόλευε τις προσπάθειες των 22 παικτριών. Η ομάδα του Μάριου Δασκάλου είχε την ευκαιρία να πετύχει κάποιο τέρμα στο πρώτο μέρος σε δύο περιπτώσεις με τις Γιαννή και Αγγελάκη, όμως η ομάδα που κατάφερε να φθάσει στην επίτευξη ενός τέρματος ήταν ο Λεοντικός, όταν στο 56ο λεπτό η Αγγελική Γκούφα εκτέλεσε κόρνερ, αμυντικοί και τερματοφύλακας δεν συνεννοήθηκαν σωστά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την Σαπφώ πάντως να δείχνει θετική εικόνα.

Αντίθετα για την Γ΄ Κατηγορία ο ΠΑΣ Λέσβου πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 1-0 του ΑΟ Μελισσίων. Το σύνολο του Ευθύμη Παπακώστα άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με την Μαριάνθη Μηλιορέλλη με το 1-0 να παραμένει ως το φινάλε, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων και για άλλα γκολ. Επίσης για τον 5ο όμιλο η ΑΕ Λήμνου πέρασε από το Περιστέρι, νικώντας 2-1, σκαρφαλώνοντας έτσι στην 2η θέση.