Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Κακή εμφάνιση και ήττα για την Σαπφώ με 3-0 από τον Πήγασο Θριασίου

Η Σαπφώ ηττήθηκε με 3-0 από τον Πήγασο Θριασίου στο γήπεδο Μόριας στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου στην Β΄ Κατηγορία γυναικών. Η ομάδα του Σπύρου Πιπερά πλήρωσε τα λάθη της στο αμυντικό κομμάτι και ηττήθηκε δίκαια από τον ανώτερο Πήγασο Θριασίου. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών σε εντός έδρα παιχνίδι για την Σαπφώ, που θα πρέπει να βελτιώσει άμεσα την εικόνα της ώστε να μην μπλέξει σε σενάρια υποβιβασμού.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-0 με τον Πήγασο να βρίσκει δίχτυα με την Balaxhia στο 17΄ και με την Paval στο 24΄. Στην επανάληψη η Σαπφώ είχε δοκάρι με την Βικτώρια Ψωμαδέλλη προκειμένου να μειώσει σε 2-1 και να ξαναμπεί στο ματς, όμως από ένα νέο λάθος στην άμυνα η λεσβιακή ομάδα δέχθηκε και τρίτο γκολ από την Paval, που έκανε το τελικό 3-0.

Διπλό ανόδου για τον ΠΑΣ Λέσβου 2-0 την ΑΕ Λήμνου

Ένα ακόμη βήμα για την άνοδο στη Β΄ Κατηγορία έκανε ο ΠΑΣ Λέσβου, που έδωσε συνέχεια στην εντυπωσιακή του πορεία στο πρωτάθλημα, καθώς έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Μύρινα της Λήμνου, επικρατώντας με 2-0 της τοπικής ομάδας.

Ο ΠΑΣ Λέσβου είναι η καλύτερη και πιο σταθερή ομάδα στον όμιλο του Βορείου Αιγαίου της Γ΄ Κατηγορίας, έχοντας συντελεστή τερμάτων 18-0. Το επιβεβαίωσε ακράδαντα στο παιχνίδι της 6ης  αγωνιστικής, όπου η ομάδα του Βασίλη Νησιώτη κατάφερε να νικήσει την ΑΕΛ με 2-0, κάνοντας άλμα τίτλου. Τα γκολ για την λεσβιακή ομάδα πέτυχαν στο 28΄ η Ευρυδίκη Λιμάγια και η Μαριάνθη Τζαννή στην επανάληψη.

Μάλιστα ο ΠΑΣ Λέσβου είχε πολλές ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ, σημαδεύοντας τρεις φορές το δοκάρι, δυο με την νεοαποκτηθείσα Παντελιάδου και ένα με την Τιγκινή.

Στο άλλο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής η Καλλονή νίκησε εύκολα με 7-2 την Σαπφώ Β΄ και πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.