Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Λύγισε στο β’ ημίχρονο η Σαπφώ, σπουδαίο διπλό στην Καισαριανή ο ΠΑΣ Λέσβου!

Δυο νίκες και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των εκπροσώπων μας στο Νομό Λέσβου-Λήμνου.

Στην Β΄ Κατηγορία η Σαπφώ δεν τα κατάφερε στο εξ αναβολής εκτός έδρας παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής με τους Τράχωνες Αλίμου, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-0. Η ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου είχε δυο πρόσωπα στην αναμέτρηση, ένα καλό στο πρώτο μέρος και ένα κακό στο δεύτερο στο οποίο δέχθηκε τα δυο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά από τις Σιαφάρη στο 58΄ και Χόρου στο 63ο λεπτό. Κάπως έτσι η Σαπφώ δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από ένα παιχνίδι που ήταν στα δικά της μέτρα, πληρώνοντας ουσιαστικά αυτό το κακό πεντάλεπτο που είχε στο δεύτερο μέρος, δεχόμενη τα δυο γκολ. Το καλό είναι ότι παραμένει έξω από την επικίνδυνη ζώνη και πλέον θα αναζητήσει βαθμούς στα επόμενα παιχνίδια, ώστε να βελτιώσει την βαθμολογική της θέση.

Στην Γ΄ Κατηγορία τώρα οι ομάδες μας τα πήγαν περίφημα την αγωνιστική σημειώνοντας δυο νίκες. Αρχικά ο ΠΑΣ Λέσβου πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα του Φωστήρα Καισαριανής με 0-2, βάζοντας νέα δεδομένα στον βαθμολογικό πίνακα του 8ου ομίλου. Το σύνολο του Βασίλη Νησιώτη πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στον δυνατό Φωστήρα στον πάγκο του οποίου κάθεται εδώ και λίγες εβδομάδες ο Ευθύμης Παπακώστας, ο οποίος μέχρι το περασμένο καλοκαίρι ήταν προπονητής στον ΠΑΣ Λέσβου.

Το 0-1 έγινε στο 11ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Χριστίνας Καλλοντζή, ενώ τη νίκη για τον ΠΑΣ καθάρισε στο 88ο λεπτό η Μαριάνθη Τζανή. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φωστήρας είχε χαμένο πέναλτι με την Μαρούλη να νικιέται από την τερματοφύλακα του ΠΑΣ Λέσβου. Μετά από αυτή την ήττα ο Φωστήρας Καισαριανής γκρεμίστηκε από την κορυφή της βαθμολογίας, εκεί όπου πέρασε η ΑΕ Λήμνου, η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει εκτός έδρας τον Φοίνικα Καλλιθέας με σκορ 1-6. Η ΑΕΛ, η οποία κάνει όνειρα για πρωτάθλημα, εκμεταλλεύτηκε το δώρο που της έκανε ο ΠΑΣ Λέσβου, που επίσης βρίσκεται κοντά με τις ομάδες που είναι στις πρώτες θέσεις και μάλιστα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο υπάρχει στο πρόγραμμα η νησιωτική μονομαχία ανάμεσα στον ΠΑΣ και την ΑΕΛ, παιχνίδι το οποίο έχει αποκτήσει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον μετά τα αποτελέσματα που προέκυψαν στην 7η αγωνιστική.