Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Με ήττα έκλεισε τη χρονιά ο ΠΑΣ Λέσβου

Με ήττα 0-3 από τον Ακράτητο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην φετινή Γ΄ Κατηγορία των γυναικών ο ΠΑΣ Λέσβου. Το τέλος του πρωταθλήματος βρίσκει την λεσβιακή ομάδα να τερματίζει στην 4η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, πίσω από τον Ακράτητο που δίκαια κατέκτησε τον τίτλο και την άνοδο στη Β΄ Κατηγορία, τον Φωστήρα Καισαριανής που κατετάγη και την γειτονική ΑΕ Λήμνου που τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Ο ΠΑΣ Λέσβου σε ένα σημείο μέσα στην χρονιά έφθασε να διεκδικεί με αξιώσεις ακόμη και την πρωτιά στον 8ο όμιλο, ωστόσο στο φινάλε αρκέστηκε στην τέταρτη θέση. Στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς με τον Ακράτητο, το οποίο ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, η λεσβιακή ομάδα παρατάχθηκε σε αυτό με πολλές απουσίες, με το τεχνικό επιτελείο να μοιράζει χρόνο συμμετοχής σε παίκτριες, οι οποίες έχουν παίξει λίγο στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ακράτητος ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τη συμπλήρωση 14 λεπτών στο παιχνίδι, με ωραίο σουτ της Σκανδάλου, το οποίο κατέληξε στη γωνία της Καλαϊτζή, που δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 0-1.

Στο 21΄ η φιλοξενούμενη ομάδα είχε καλή στιγμή για το 0-2 με την Πουρσανίδη να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι. Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ Λέσβου καταγράφηκε στο 26΄ και ήταν το μακρινό σουτ της Τλούπα, το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Επτά λεπτά αργότερα ο Ακράτητος έκανε δυο τα τέρματά του, με σκόρερ αυτή τη φορά την Όλγα Γεωργακοπούλου, η οποία σκόραρε με το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ της Παπαδοπούλου. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με τον Ακράτητο να κάνει διαχείριση του υπέρ του σκορ και τον ΠΑΣ Λέσβου, από την άλλη, να ψάχνει μια καλή στιγμή προκειμένου να σκοράρει, ώστε να ξαναμπεί στο ματς.

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός πως η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 71΄και ανήκε στον Ακράτητο με το σουτ της Πουρσανίδη να καταλήγει στην αγκαλιά της Καλαϊτζή. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΣ Λέσβου έκανε αισθητή την παρουσία του στα καρέ της Τσομπανοπούλου, με το σουτ της Μουτζούρη να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει σε κόρνερ. Ο Ακράτητος κρατούσε για το φινάλε ένα ακόμη γκολ,  το οποίο επετεύχθη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ εντός περιοχής της Βιλάνου, η οποία έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο άνετο πέρασμα του Ακράτητου από το γήπεδο της Μόριας, με σκορ 0-3.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού οι παίκτριες του Παναγιώτη Λουμάκη πανηγύρισαν το πρωτάθλημα και την άνοδο τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στα αποδυτήρια. Τώρα όσον αφορά τον ΠΑΣ Λέσβου μόνο τα θετικά μπορεί να κρατήσει από την παρουσία του στο φετινό πρωτάθλημα, ευελπιστώντας πως την νέα αγωνιστική περίοδο θα μπορέσει να είναι ακόμη πιο ανταγωνιστικός.