Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Μεγάλες νίκες για Σαπφώ και ΠΑΣ Λέσβου!

Δραματική εξέλιξη είχε το παιχνίδι της Σαπφούς κόντρα στον Ιάσονα Ιλίου που έγινε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Β΄ Κατηγορίας των γυναικών. Η αναμέτρηση των δύο ομάδων που πάνω-κάτω είναι στα ίδια επίπεδα, κρίθηκε στις καθυστερήσεις, με την ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου να ανακηρύσσεται νικήτρια βρίσκοντας το νικητήριο γκολ, το οποίο εν τέλει αποδείχθηκε και χρυσό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με σκόρερ την Φρόσω Κατρακάζα

Η Σαπφώ είχε καταφέρει να ανοίξει το σκορ στο 50ό λεπτό, όταν μετά από σουτ της Ασημίνου, η Βίκυ Ψωμαδέλλη με κεφαλιά νίκησε την Κομνά για το 1-0. Ωστόσο η χαρά των παικτριών της Σαπφούς δεν κράτησε για πολύ, αφού πέντε λεπτά αργότερα ο Ιάσων Ιλίου ευτύχησε να ισοφαρίσει με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε η Γκάτση. Στη συνέχεια η λεσβιακή ομάδα πίεσε με στόχο να φθάσει σε μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, ώστε να ξεφύγει περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, δημιουργώντας κάποιες τελικές προσπάθειες, με το 2-1, όπως προείπαμε, να έρχεται τελικά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ την Βίκυ Ψωμαδέλλη, η οποία πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτριών της, καθώς πέτυχε ένα από τα σημαντικότερα γκολ στα μέχρι τώρα παιχνίδια που έχει δώσει η Σαπφώ στο πρωτάθλημα.

Στη Γ΄ Κατηγορία ο ΠΑΣ Λέσβου πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα του Φοίνικα Καλλιθέας με σκορ 0-1. Το μοναδικό τέρμα για την ομάδα του Βασίλη Νησιώτη, που δείχνει εντελώς διαφορετική στα εκτός έδρας ματς, πέτυχε στο 60ό λεπτό η Τριάδα Τιγκινή με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Ο ΠΑΣ Λέσβου κυριάρχησε σε όλο το παιχνίδι, έχοντας πολλές ευκαιρίες καθώς και δύο δοκάρια με τις Άννα Σαχλού και Σωτηρία Χιωτέλλη. Ουσιαστικά ο ΠΑΣ επικράτησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 0-1 και πλέον έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί εν όψει της συνέχειας σε μια χρονιά όπου ο πήχης έχει μπει πολύ ψηλά για το συγκρότημα του Βασίλη Νησιώτη.