Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Μπήκε… σε μπελάδες η Σαπφώ

Σε μπελάδες αναφορικά με την παραμονή της στη Β΄ Κατηγορία μπήκε η Σαπφώ μετά την εντός έδρας ήττα με 3-0 από τον ΑΟ Βριλησσίων, σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Παρακοίλων.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, μιας και η λεσβιακή ομάδα έχασε πολλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ και μοιραία ηττήθηκαν από τα Βριλήσσια, που με την σειρά τους εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτριών του Σπύρου Πιπερά, φεύγοντας από τη Λέσβο με το πολύτιμο τρίποντο. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες άνοιξαν το σκορ με την Τζανιδάκη, όμως η Σαπφώ θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει γρήγορα αν η Ζκέρη σημάδευε σωστά στο πέναλτι που εκτέλεσε. Η Σαπφώ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες προκειμένου να φέρει το ματς στα ίσια, ωστόσο η αντίπαλη τερματοφύλακας κατέβασε τα ρολά.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49΄ τα Βριλήσσια έκαναν το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ της Πόλλου, ενώ η ίδια παίκτρια σκόραρε και στο 61΄ ξανά με απευθείας φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για την ομάδα των Βριλησσίων που πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα,  την ίδια στιγμή που η Σαπφώ αν δεν συνέλθει γρήγορα θα έχει μεγάλο πρόβλημα όσον αφορά την παραμονή της στην κατηγορία.

Β΄ Κατηγορία, 4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Ακράτητος – Ιάσων Ιλίου 2-1
  • Σαπφώ – ΑΟ Βριλησσίων 0-3
  • Πήγασος Θριασίου – Άγιος Θωμάς (αναβλ.)
  • Τριαντών Ιαλυσού – Ατρόμητος Αθ. (αναβλ.)

Ιστορικό παιχνίδι για την Μικτή Λέσβου Κ15 γυναικών

Η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΠΟ αποφάσισε για πρώτη φορά τη διεξαγωγή πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων γυναικών μετά από εισήγηση της επιτροπής ποδοσφαίρου γυναικών. Η ΕΠΣ Λέσβου είναι παρούσα σε αυτή τη διοργάνωση και στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου αντιμετωπίζει σήμερα την αντίστοιχη ομάδα της ΕΠΣ Αθηνών. Την τεχνική ηγεσία της Λέσβου Κ15 έχει αναλάβει ο Παναγιώτης Μαστέλος, ο οποίος προηγούμενες μέρες προχώρησε στην τελική επιλογή των παικτριών που θα βρίσκονται στην αποστολή για το σημερινό, αν μη τι άλλο, ιστορικό παιχνίδι, το οποίο θα διεξαχθεί στο γήπεδο Μόριας και θα αρχίσει στις 15:00.