Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Πήρε βαθμό η Σαπφώ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Πολύτιμο βαθμό πήρε η Σαπφώ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β΄ Κατηγορίας των γυναικών.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Σπύρου Πιπερά αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τον Πήγασο Θριασίου, δείχνοντας καλά στοιχεία, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι. Όλη η ιστορία του πρώτου αγώνα στη σεζόν για τις δυο ομάδες γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε 0-0. Στην επανάληψη ο Πήγασος Θριασίου άνοιξε το σκορ με την Μαρία Πέππα, όμως η Σαπφώ αντέδρασε γρήγορα, ισοφαρίζοντας με την Αναστασία Ασημίνου

Στη συνέχεια οι γηπεδούχες πήραν εκ νέου το προβάδισμα με την Χριστίνα Λίπο, παρόλα αυτά το συγκρότημα του Σπύρου Πιπερά είχε την δική του απάντηση με την Τσεσμετζή να χρίζεται σκόρερ μετά από σέντρα της Ασημίνου. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ο Πήγασος Θριασίου είχε ένα δοκάρι, ενώ απεναντίας η Σαπφώ θα μπορούσε να είχε φύγει από την πρωτεύουσα ακόμη και με τη νίκη, έχοντας ακυρωθέν γκολ για καταλογισμό οφσάιντ.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΡΙΑΣΙΟΥ (Ρεντούμη): Σαμακοβλή, Ζαχαριουδάκη, Μπαλή(90′ Πουρσανίδου), Θωμοπούλου, Λίπο, Θέου, Raval, Καμπόλη (63′ Balaxhia), Κανελλοπούλου, Καλοκαιρινού, Πέππα

ΣΑΠΦΩ (Πιπεράς): Αψαθά, Κούρτη, Ψωμαδέλλη Βικ., Τσεσμετζή, Ζκέρη (90’Φόρα), Ασημίνου, Βούρου, Χατζηχαραλάμπους, Νασιούδη (73’Κορωναίου), Αργυρή, Νταή (63’Βογιατζή)