Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Πήρε βαθμό στην πρεμιέρα η Σαπφώ

Με τον ένα βαθμό έφυγε από την Αθήνα η Σαπφώ, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Αθηναϊκή Αγίου Δημητρίου στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου της Β΄ Κατηγορίας των γυναικών. Η ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη και τη νίκη, καθώς δημιούργησε αρκετές τελικές προσπάθειες στο παιχνίδι. Πάντως και ο βαθμός που πήρε η Σαπφώ είναι πολύ σημαντικός, αφού κατακτήθηκε  σε  ένα εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που συγκαταλέγεται στα φαβορί για να βρεθεί στις πρώτες θέσεις.

Από την άλλη η ομάδα της Μυτιλήνης έχει στόχο να παραμείνει στην κατηγορία όσο το δυνατόν γρηγορότερα, οπότε είναι πολύ σημαντικό να μαζέψει όσους πιο πολλούς βαθμούς μπορεί σε αυτά τα συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια που έχει στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και στη συνέχεια να εκμεταλλευτεί την έδρα της, ώστε να πετύχει τον στόχο της.

Στο παιχνίδι της πρεμιέρας με την Αθηναϊκή, η Σαπφώ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με την Κούρτη, το σουτ της οποίας πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες, έχοντας άλλες δύο καλές στιγμές με την Βούρου. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο η Αθηναϊκή άρχισε να βρίσκει ρυθμό στο παιχνίδι της, πλησιάζοντας όλο και περισσότερο την περιοχή της Σαπφούς, φθάνοντας κοντά στο γκολ στο 26ο λεπτό, όταν μετά από λάθος που έγινε στην άμυνα του νησιωτικού σωματείου, η Γκότση σούταρε, όμως η Βάσω Ψωμαδέλλη ήταν στην θέση της και μπλόκαρε την μπάλα. Πάντως η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ανήκε στην Σαπφώ και καταγράφηκε στο 36ο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα η Φρόσω Κατρακάζα βρέθηκε τετ-α-τετ με την αντίπαλη γκολκίπερ, αλλά το πλασέ της κατέληξε άουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με την κούραση να κάνει την εμφάνισή της και στις δύο πλευρές. Στο 68΄ η Κούρτη από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει την Αντωνοπούλου. Στις καθυστερήσεις η Σαπφώ λίγο έλειψε να δεχθεί το γκολ που θα της στερούσε αυτό τον σημαντικό βαθμό, με την Μοσχονά να εκτελεί κόρνερ και την Ασημίνου να απομακρύνει την μπάλα πάνω στη γραμμή. Κάπως έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με την Σαπφώ να κατακτά τον βαθμό της ισοπαλίας, στρέφοντας πλέον το βλέμμα της στο επίσης εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ιάσωνα Ιλίου.

ΑΘΗΝΑΪΚΗ (Γ. Πιστάλκας): Αντωνοπούλου, Μπαγουρδή, Καφεντζάκη, Καραντώνη, Κυριάκου (71’Λάζου), Ψαρρού, Γκότση, Μπαρούτη, Μοσχονά, Κριτσημίλιου, Τσατά

ΣΑΠΦΩ (Θ. Παπαδημητρίου): Ψωμαδέλλη Βασ., Ψωμαδέλλη Βικ., Τσεσμετζή, Δαγκλή, Κατσάρα, Κούρτη, Βούρου (Σπανού), Ασημίνου, Κατρακάζα Δ., Στόικου (46′ Τζίνη), Κατρακάζα Φ.