Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Πρώτη νίκη για τη Σαπφώ 1-0 των Τριαντών Ιαλυσού

Μετά από δυο ισοπαλίες και μια ήττα η Σαπφώ πανηγύρισε επιτέλους την πρώτη της νίκη στη φετινή Β΄ Κατηγορία, επικρατώντας με 1-0 της ομάδας των Τριαντών Ιαλυσού, στο γήπεδο Μόριας.

Η ομάδα του Σπύρου Πιπερά είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και στα 90 λεπτά, δημιουργώντας καλές ευκαιρίες με τις Νασιούδη, Αργυρή και Νταή, ωστόσο το μόνο που της έλειπε ήταν το γκολ. Τελικά το βρήκε δυο λεπτά αφότου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο από μια στατική φάση. Συγκεκριμένα παίκτρια της Σαπφούς εκτέλεσε κόρνερ με την μπάλα να φθάνει με ακρίβεια στην Βούρου, η οποία την έστειλε στα δίχτυα της Βασιλώτου.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα που βρήκε τις παίκτριες της λεσβιακής ομάδας να πανηγυρίζουν το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα, που τις απομάκρυνε από τις τελευταίες θέσεις. Πάντως το μυαλό όλων στην ομάδα είναι στην Νταή, η οποία κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου τραυματίστηκε στο γόνατο και μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο Μυτιλήνης για περαιτέρω εξετάσεις και τις επόμενες μέρες θα διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.

ΣΑΠΦΩ (Πιπεράς): Αψαθά, Κατσάρα, Κούρτη, Ψωμαδελλη Βικ., Τσεσμετζή, Βογιατζή (60’Τζίνη), Ζκέρη, Βούρου, Νασιούδη (94′ Παπουτσή), Αργύρη, Νταή (52′ Κορωναίου)

ΤΡΙΑΝΤΩΝ ΙΑΛΥΣΟΥ (Χατζηαντωνίου): Βασιλώτου, Μουτσάκου, Παπαεμμανουήλ, Σελλαβτζή, Γερόλυμου (55′ Σακκομήτρου), Γρύλλη, Κούγιου, Παπαδοπούλου, Καμπουράκη, Περπερίδου, Ματθαίου (79′ Παυλή)

Αναβολή ξανά στο ΑΕ Λήμνου – Καλλονή

Ούτε αυτή τη φορά μπόρεσε να γίνει το παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Γ΄ Κατηγορίας ανάμεσα στην ΑΕ Λήμνου και την Καλλονή. Αιτία ξανά τα έντονα καιρικά φαινόμενα, τα οποία δεν επέτρεψαν στην λεσβιακή ομάδα να μεταβεί στη Μύρινα της Λήμνου το περασμένο Σάββατο προκειμένου να αγωνιστεί με την τοπική ομάδα.

Πλέον η ΕΠΟ καλείται να ορίσει νέα ημερομηνία διεξαγωγής του αγώνα. Πάντως το προσεχές Σαββατοκύριακο οι δυο ομάδες έχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Καλλονή με τον ΠΑΣ Λέσβου και η ΑΕ Λήμνου με τον Ολυμπιακό Χίου.