Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: “Σκόνταψε” ο ΠΑΣ Λέσβου!

Απρόσμενη ισοπαλία για τον ΠΑΣ Λέσβου που έμεινε στο 1-1 με τον Παιανιακό, παιχνίδι το οποίο έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ΄ Κατηγορίας γυναικών.

Μετά από αυτό το αναπάντεχο αποτέλεσμα η ομάδα του Βασίλη Νησιώτη έμεινε πίσω στην μάχη της πρώτης θέσης, τρεις αγωνιστικές προτού ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα μετά το πέρας της 7ης αγωνιστικής ο ΠΑΣ Λέσβου ναι μεν βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας τους ίδιους βαθμούς με την ΑΕ Λήμνου και τον Φωστήρα Καισιαριανής, όμως απέχει πέντε βαθμούς από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Ακράτητο, που αυτή τη στιγμή φαντάζει ως το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον 8ο όμιλο.

Τώρα σε ό,τι έχει να κάνει με τα του αγώνα της περασμένης Κυριακής που έγινε στο γήπεδο της Μόριας, ο ΠΑΣ Λέσβου αντιμετώπισε μια ομάδα που βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, την οποία μάλιστα είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο με σκορ 1-2. Ωστόσο ο Παιανιακός είναι αισθητά βελτιωμένος το τελευταίο διάστημα, επιβεβαιώνοντάς το και απέναντι στον ΠΑΣ Λέσβου, που πάντως αν ήταν λίγο πιο εύστοχος στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε πάρει την νίκη που θα τον κρατούσε στο κόλπο της πρωτιάς.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για το σύνολο του Βασίλη Νησιώτη, που άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με ωραίο σουτ, εντός περιοχής της Χριστίνας Καλλοντζή. Μάλιστα στο 31’ ο ΠΑΣ θα μπορούσε να είχε κάνει δυο τα προσωπικά του τέρματα, έχοντας δοκάρι με την ίδια παίκτρια, η οποία ήταν από τις διακριθείσες, συνολικά στο ματς. Όμως πέντε λεπτά αργότερα η λεσβιακή ομάδα πληγώθηκε από μια στατική φάση που έφερε την ισοφάριση για τον Παιανιακό.

Η Μιχαλάκη εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της Καλαϊτζή για να έρθει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία. Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Λέσβου έκανε τα πάντα για να ανακτήσει το προβάδισμα χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες με τις Καλλοντζή και Αργυρίου, ενώ από την άλλη οι παίκτριες του Παινιακού προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν τον πολύτιμο για αυτές βαθμό της ισοπαλίας. Παρά την προσπάθεια του ΠΑΣ το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα με το σύνολο του Βασίλη Νησιώτη να χάνει σημαντικό έδαφος σε ό,τι έχει να κάνει με την πρωτιά στον 8ο όμιλο.