Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Στην βασική 11άδα η Γιαννή και στα τρία παιχνίδια της Εθνικής κορασίδων!

Στην βασική ενδεκάδα της Εθνικής κορασίδων και στα τρία παιχνίδια που έδωσε για την Α’ φάση των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17, βρέθηκε η Μυτιληνιά Μιχαέλα Γιαννή

Πρώτος αντίπαλος της εθνικής, ήταν η Πολωνία η οποία αποδείχθηκε καλύτερη, επικρατώντας εύκολα με 3-0, χάρη στα γκολ της Γκρζβίνσκα στο 31’, της Γκούζικ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και της Σικόρα στο 83’, με την Γιαννή να αγωνίζεται για 72 λεπτά όπου και αντικαταστάθηκε από την Ίβιτς. Επόμενο παιχνίδι για την Ελλάδα ήταν εκείνο με το Βέλγιο, γνωρίζοντας νέα ήττα αυτή τη φορά με σκορ 1-0. To μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε η Πιρέν με σουτ στο 70ό λεπτό. Σε αυτό το παιχνίδι η Γιαννή αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό από την Βλάχου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με το παιχνίδι κόντρα στην οικοδέσποινα Ισπανία, η οποία ήταν εντυπωσιακή, νικώντας 5-0 τη χώρα μας. Σε αυτό το ματς η Γιαννή χρησιμοποιήθηκε ακόμη περισσότερο καθώς έγινε αλλαγή στις καθυστερήσεις από την Ίβιτς. Για την ιστορία τα γκολ της Ισπανίας σημείωσαν η Ορτέγα Ρεκένα (δύο), η Σεγούρα, ενώ δύο τέρματα προήλθαν από αυτογκόλ της Ζαγκλή. Μετά από αυτά τα τρία αρνητικά αποτελέσματα η εθνική μας θα συνεχίσει στον 2ο γύρο της διοργάνωσης από την League B.