Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: ‘’Τσίμπησε’’ βαθμό η Σαπφώ Β΄, απέδρασε με το διπλό από τη Χίο ο ΠΑΣ Λέσβου

Για την 9η και προτελευταία αγωνιστική στον 8ο όμιλο της Γ΄ Κατηγορίας η Σαπφώ Β΄ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την ΑΕ Λήμνου, ενώ ο πρωταθλητής ΠΑΣ Λέσβου πήρε ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά στη Χίο επί του τοπικού Ολυμπιακού με σκορ 3-1.

Στη γειτονική Χίο ο πρωταθλητής ΠΑΣ Λέσβου νίκησε  3-1 τον τοπικό Ολυμπιακό, προσθέτοντας τρεις ακόμη βαθμούς στο σακούλι του. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το λεσβιακό σωματείο που πραγματοποίησε μια ονειρική σεζόν με την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη Β΄ Κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία του. Το συγκρότημα του Βασίλη Νησιώτη μόνο αδιάφορο δεν παρουσιάστηκε κόντρα στο νεανικό σύνολο του Ολυμπιακού Χίου, που κέρδισε τις εντυπώσεις στην πρώτη του παρουσία σε πρωτάθλημα γυναικών.

Ο ΠΑΣ Λέσβου άνοιξε το σκορ στο 10΄ με την Δήμητρα Κατρακάζα, ενώ διπλασίασε τα τέρματά του με την Άννα Σαχλού. Το 0-3 έγινε στο 50΄ με σουτ της Χιωτέλλη. Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχθηκε στο πρωτάθλημα ο ΠΑΣ Λέσβου.

Στο άλλο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής, που έγινε στο γήπεδο Μόριας, Σαπφώ Β΄ και ΑΕ Λήμνου μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2, με την ομάδα της Λέσβου να κάνει ανατροπή στο σκορ. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με τις δυο ομάδες να πραγματοποιούν πολλές τελικές προσπάθειες. Η ΑΕ Λήμνου άνοιξε πρώτη το σκορ στο 5΄ με απευθείας χτύπημα κόρνερ της Γούτσιου, με το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων να διατηρείται μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Σαπφώ Β΄ δέχθηκε και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά από την Σουλντίσα. Ωστόσο η ομάδα του Πάρη Καραϊσκάκη δεν παρέδωσε πνεύμα και στο 80ό λεπτό μείωσε σε 2-1 με πλασέ της Ντέντια, ενώ στο 82΄ ισοφάρισε σε 2-2 με την Πιτσιλαδή να ευστοχεί στο πέναλτι που εκτέλεσε, κατακτώντας έναν σημαντικό βαθμό απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου.