Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Βαριά ήττα για την Σαπφώ στα Βριλήσσια

Κατώτερη του αναμενομένου παρουσιάστηκε η Σαπφώ στα Βριλήσσια, με αποτέλεσμα να γνωρίσει βαριά ήττα με σκορ 4-0 από τον τοπικό ΑΟ Βριλησσίων για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Κατηγορίας.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για το σύνολο του Σπύρου Πιπερά, που είχε ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα με δυο ισοπαλίες. Η Σαπφώ ουσιαστικά δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι και υπέστη δίκαια την ήττα, παραμένοντας έτσι στους δυο βαθμούς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-0 με γκολ που πέτυχαν η Καψαλάκη στο 9΄ και η Μπίλλιου στο 37ο λεπτό.

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα ήταν ίδιο, με τον ΑΟ Βριλησσίων να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στην αναμέτρηση, σημειώνοντας ακόμη δυο γκολ με την Μυτιληνιά Μαρία Μουντανάρη και την Ιφιγένεια Μπίλλιου για το τελικό 4-0. Την επόμενη αγωνιστική η Σαπφώ έχει ρεπό στον όμιλο, οπότε έχει χρόνο μπροστά της για να προετοιμαστεί κατάλληλα για το επόμενο παιχνίδι.

Πήρε το ντέρμπι με την ΑΕ Λήμνου ο ΠΑΣ Λέσβου

Στη Γ΄ Κατηγορία και τον όμιλο του Βορείου Αιγαίου ο ΠΑΣ Λέσβου αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕ Λήμνου και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα, στο οποίο έχει υψηλές βλέψεις που φθάνουν μέχρι την κατάκτηση του τίτλου. Ο ΠΑΣ Λέσβου νίκησε 1-0 την ΑΕ Λήμνου χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 21ο λεπτό η Τριάδα Τιγκινή. Η νικήτρια ομάδα ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, έχοντας ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, παρόλα αυτά με σωστή διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 1-0 και να νικήσει την αξιόμαχη ομάδα της ΑΕ Λήμνου.