Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Αγίας Παρασκευής η Σαπφώ

Βαριά ήττα με σκορ 8-1 γνώρισε η Σαπφώ από την Αγία Παρασκευή για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β΄ Κατηγορίας. Η διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο η ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου μπόρεσε να φανεί λίγο ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 2-0.

Στην επανάληψη όμως η Σαπφώ δεχόταν το ένα γκολ μετά το άλλο, με αποτέλεσμα να υποστεί μια βαριά ήττα από μια ομάδα που βρίσκεται στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας και συγκεκριμένα στην τρίτη θέση.

Από την άλλη το λεσβιακό σωματείο που έχει εντελώς διαφορετικό στόχο, την παραμονή στην κατηγορία, γνωρίζει πολύ καλά πως δύσκολα θα μπορεί να παίρνει κάτι από τα παιχνίδια με ομάδες που βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία, έχοντας στοχεύσει σε άλλα ματς τα οποία πρέπει να πάρει, ώστε να παραμείνει στην κατηγορία, όπως αυτό που έρχεται με τους Τράχωνες Αλίμου, στην Μυτιλήνη, παιχνίδι που κρίνεται πολύ σημαντικό για την Σαπφώ. Για την ιστορία, από την Αγία Παρασκευή χατ-τρικ πέτυχαν οι Πουρνιά και Παχάκη, ενώ από ένα γκολ οι Πρώιμου και Λάμπρου. Το μοναδικό γκολ της Σαπφούς στην αναμέτρηση σημείωσε η Ασημίνου, η οποία είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1.

• Ρεπό: Ατρόμητος Αθ.

Μεγάλο διπλό για τον ΠΑΣ Λέσβου στην Γ΄ Κατηγορία!

Σεφτέ στις νίκες με ολική ανατροπή έκανε ο ΠΑΣ Λέσβου που άλωσε την έδρα του Παιανιακού με 1-2. Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της Γ΄ Κατηγορίας, η ομάδα του Βασίλη Νησιώτη βρέθηκε πίσω στο σκορ με το αυτογκόλ της Ευρυδίκης Λιμάγια στο 15ο λεπτό. Στην επανάληψη όμως αρχικά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 60’ με την Τριάδα Τιγκινή, ενώ έφθασε στην ολική ανατροπή στο 80΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Χριστίνας Καλλοντζή. Στο άλλο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής ο Φωστήρας Καισαριανής και η ΑΕ Λήμνου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0.