Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Η 4η περίοδος στέρησε την πρόκριση

-Κρατάει την φετινή παρουσία

Τέλος μπήκε στο φετινό ταξίδι του Ήφαιστου Λήμνου, που συμμετείχε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Basket League, αλλά και τα play-offs της Α1 την φετινή σεζόν, με το φινάλε να είναι με ψηλά το κεφάλι. Ο Ήφαιστος γνώρισε την ήττα από το Περιστέρι με 74-64 και με την σειρά να πηγαίνει στο 2-1 και την ομάδα να μένει εκτός.
Συγκεκριμένα, η ομάδα μπάσκετ της Λήμνου πάλεψε για 40 λεπτά μέσα στο κλειστό γήπεδο «Ανδρέας Παπανδρέου», κοίταξε στα μάτια το Περιστέρι, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να πάρει την νίκη – πρόκριση στους τέσσερις του πρωταθλήματος, αλλά και ένα εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης αγωνιστικής σεζόν.
Ο Ήφαιστος, είχε καταφέρει να ισοφαρίσει την σειρά σε 1-1, μετά την πρώτη του νίκη στην ιστορία του συλλόγου στην συγκεκριμένη διαδικασία, παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ και στέλνοντας την σειρά σε τρίτο παιχνίδι μέσα στο Περιστέρι.
Η ομάδα του Μανωλόπουλου γνώριζε πως το έργο της θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο, αλλά όλοι ήταν έτοιμοι να παλέψουν μέχρι το τέλος. Η ψυχολογία ήταν στα ύψη για τους νησιώτες, μετά την ισοφάριση της σειράς σε 1-1 και ήξεραν πως μπροστά τους βρισκόταν μια μεγάλη ευκαιρία για το κάτι παραπάνω αλλά και για να κάνει την έκπληξη απέναντι στο δυνατό Περιστέρι.
Στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με τα αρκετά άδεια καθίσματα, Περιστέρι και Ήφαιστος πήγαιναν πόντο-πόντο στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που κατάφεραν να ξεφύγουν για λίγο στο σκορ με ένα σερί 9-0, κάνοντας το 15-8. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και έφεραν το παιχνίδι στο 17-16, με το οποίο σκορ έκλεισε η πρώτη περίοδος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Περιστέρι κατάφερε να ανοίξει και πάλι την ψαλίδα διαμορφώνοντας το 25-18, με την ομάδα της Λήμνου να φτάνει στην ισοφάριση και το 29-29. Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο στο 31-31.
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, το Περιστέρι για ακόμη μια φορά ήταν αυτό που μπήκε πιο δυνατά τρέχοντας ένα σερί 5-0. Η απάντηση όμως του Ήφαιστου ήταν ηχηρή, με τους παίκτες του Μανωλόπουλου και με μπροστάρη τον Σμιθ, έτρεξε ένα σερί 17-4, φτάνοντας στο 40-48. Εκεί ήταν που στην εξίσωση του παιχνιδιού μπήκε ο 18χρονος παίκτης του Περιστερίου, ο Καράμπελας, που με δικές του προσπάθειες αλλά και πάσες που μοίρασε μείωσε πριν το πέρας της τρίτης περιόδου σε 47-49.
Και ενώ όλοι έβλεπαν πως η τελευταία περίοδος θα εξελισσόταν σε θρίλερ, το Περιστέρι είχε άλλη γνώμη, με τους Καράμπελα, Ντάνιελ και Μπέντιλ να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, την άμυνα των γηπεδούχων να χαλυβδώνεται και την επίθεση να είναι ασταμάτητη, με την ομάδα του Πεδουλάκη να τρέχει ένα 13-0 σερί κάνοντας το 60-49. Ο Σμιθ προσπάθησε να ξαναβάλει τους νησιώτες στο παιχνίδι με 6 δικούς τους πόντους, όμως οι δυνάμεις των παικτών των φιλοξενούμενων στέρεψαν, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να φτάνει στην νίκη και τελικά να πανηγυρίζει την μεγάλη αυτή πρόκριση, με τον Ήφαιστο να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να κάνει την έκπληξη, κρατώντας όμως την φετινή του πορεία. Το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Παναθηναϊκό, σε μια δύσκολη διασταύρωση, που θα ψάξει την έκπληξη.
Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Καράμπελας, με τον 18χρονο να είναι καταλυτικός στην εξέλιξη της αναμέτρησης, έχοντας απάντηση στο επιθετικό κρεσέντο του Ήφαιστου και καταφέρνοντας να αλλάξει τον ρυθμό και να δώσει την νίκη στην ομάδα του, σημειώνοντας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Για τον Ήφαιστο, ο Σμιθ ήταν συγκλονιστικός, πετυχαίνοντας 23 πόντους, όντας όμως απελπιστικά μόνος του στο παιχνίδι αυτό, με τον Χαριτόπουλο να τον ακολουθεί από απόσταση στο σκοράρισμα με 11 πόντους.
Ο Ήφαιστος, στην πρώτη του παρουσία στην Α1 κατάφερε να μπει στην 8άδα, να εντυπωσιάσει τους πάντες με τα αποτελέσματα που έφερε αλλά και το «κάστρο» που έχτισε στην έδρα του στην Μύρινα και να κάνει και την παρθενική του συμμετοχή στην διαδικασία των play-off. Και εκεί κατόρθωσε να σημειώσει και την πρώτη του νίκη στην διαδικασία και να φτάσει πολύ κοντά στο να αποκλείσει το Περιστέρι και να βρεθεί στα ημιτελικά διεκδικώντας μια ευρωπαϊκή θέση.
Η ομάδα του Ήφαιστου Λήμνου όμως πρέπει να κρατήσει όλη την φετινή της πορεία. Δημιούργησε μια δυνατή ομάδα, με πολύ καλούς παίκτες στο ρόστερ της, Έλληνες και ξένους, τους έδεσε με έναν πολύ καλό και έμπειρο προπονητή και το κυριότερο από όλα, κατάφερε μέσα στο «παλάτι» του, το κλειστό της Μύρινας «Νίκος Σαμαράς», να φέρει τον κόσμο της Λήμνου και να φέρει κοντά στο φίλαθλο κοινό του νησιού το άθλημα του μπάσκετ και την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά σπουδαίους παίκτες και μεγάλες ομάδες. Αυτό το φετινό ταξίδι του Ήφαιστου λοιπόν δεν τελείωσε στο Περιστέρι. Απλά έκανε μια στάση. Γιατί και την νέα χρονιά ο Ήφαιστος Λήμνου θα βρίσκεται στην Α1 και θα διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορέσει, αλλά και να κάνει το βήμα παραπάνω!
Το φιλμ του αγώνα:
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Μπίκας
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BIKOS COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 7 (0/5 τρίποντα), Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2
ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5 (6 ριμπάουντ), Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φρεϊμάνις 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 23 (6/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη) Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Χαριτόπουλος 12.