Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ηφαιστία – Διαγόρας το ζευγάρι στον τελικό του κυπέλλου

Στον τελικό του κυπέλλου Λήμνου προκρίθηκε η Ηφαιστία, καθώς νίκησε με 2-0 τον Κεραυνό στην έδρα της. Εκεί η ομάδα από το Κοντοπούλι θα αντιμετωπίσει τον Διαγόρα Σαρδών που με τη σειρά του είχε νικήσει τον Κάσπακα στην παράταση.

Το παιχνίδι είχε αρκετό πάθος και ένταση, με την ομάδα του Κοντοπουλίου να είναι καλύτερη στα σημεία παίρνοντας δίκαια την πρόκριση και θα διεκδικήσει για δεύτερη σερί χρονιά το τρόπαιο, αντιμετωπίζοντας πάλι τον Διαγόρα στον τελικό. Ηφαιστία και Κεραυνός έψαξαν την νίκη που θα τις έστελνε στον τελικό. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ιδανικά στην αναμέτρηση και κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να προηγηθούν με 1-0, χάρη σε γκολ του Καρβέλα μετά από ασθενή επέμβαση του τερματοφύλακα του Κεραυνού.

Στην επανάληψη η ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, αλλά η Ηφαιστία ήταν αυτή που κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη ενός ακόμα τέρματος με σκόρερ τον Τζιβάκη, ο οποίος ουσιαστικά κλείδωσε και την πρόκριση για την ομάδα του στον τελικό. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ο Κεραυνός προσπάθησε να μειώσει ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως η Ηφαιστία με σωστή διαχείριση κράτησε το 2-0 ως το φινάλε και θα μπορούσε να το διευρύνει σε κάποιες ευκαιρίες που της δόθηκαν.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κεραυνός είχε και χαμένο πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Ράπτης. Το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή βρήκε τους παίκτες της Ηφαιστίας να πανηγυρίζουν όλοι μαζί ένα κουβάρι την πρόκριση στον τελικό, εκεί όπου θα βρει αντίπαλο τον Διαγόρα σε ένα αμφίρροπο ζευγάρι. Έτσι οι δύο αυτές ομάδες θα διεκδικήσουν για ακόμα μια φορά το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.