Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ήττα-σοκ στην Κω!

Ο Αιολικός μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΑΟ Πυλίου, αλλά τελικά έφυγε ηττημένος από την Κω με 1-0, χάρη σε ένα γκολ που σημείωσε ο Χρήστος Δρόσος στο 40ό λεπτό. Έτσι οι κυανόλευκοι μετά από αυτό το άσχημο αποτέλεσμα έχασαν έδαφος στην μάχη της 1ης θέσης, από την οποία απέχουν πέντε βαθμούς, πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος.

To παιχνίδι

Κύριο χαρακτηριστικό του ματς ήταν οι ισχυροί άνεμοι που έπνεαν στην Κω με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται οι δύο ομάδες να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο μέρος ο Αιολικός ήταν αυτός που είχε υπέρ του τον άνεμο, κάτι το οποίο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί κυρίως από στημένες φάσεις, αλλά και με κάποια σουτ έξω από την περιοχή.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 11ο λεπτό με τον Μίλιτς να σουτάρει από μακριά και τον Λαμπρόπουλο να διώχνει με υπερένταση, μιας και η μπάλα πήρε φάλτσα από τον αέρα. Η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 16ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κατσίκης επιχείρησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Χατζηβασίλης ως «από μηχανής» θεός απομάκρυνε την μπάλα προτού περάσει την γραμμή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λαμπράκη να δημιουργήσει τελική προσπάθεια, όμως ο Λαμπρόπουλος είπε όχι στην εκτέλεση φάουλ του Μυτιληνιού εξτρέμ.

Έκτοτε οι κυανόλευκοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά την εστία των γηπεδούχων, όμως ούτε ο ΑΟ Πυλίου μπορούσε να φθάσει με ευκολία στην περιοχή του Πίττατζη. Ωστόσο με τη συμπλήρωση 40 λεπτών στην αναμέτρηση, ο ΑΟ Πυλίου στην πρώτη και μοναδική του ευκαιρία στο πρώτο μέρος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μαργαρίτης και Γεωργιάδης συνεργάστηκαν, η μπάλα έφθασε στον Πη, αυτός δοκίμασε σουτ το οποίο κόντραρε, ο Δρόσος πήρε το ριμπάουντ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κύπριου τερματοφύλακα του Αιολικού, κάνοντας το 1-0 το οποίο διατηρήθηκε ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Μυτιλήνης η οποία βρέθηκε ξαφνικά πίσω στο σκορ, ενώ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να αντιδράσει και να γυρίσει το ματς, όμως ο ΑΟ Πυλίου με αποτελεσματική άμυνα δεν επέτρεψε στους παίκτες του Δημήτρη Παπασπύρου να φανούν απειλητικοί πλην λίγων περιπτώσεων. Όπως στο 54ο λεπτό όταν το μακρινό σουτ από τον Λαμπράκη χτύπησε στο δοκάρι και κατέλεξε άουτ. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα η ομάδα της Κω έφθασε μία ανάσα από το 2-0, αλλά για καλή τύχη των Μυτιληνιών το σουτ από τον Γεωργιάδη πέρασε άουτ.

Στη συνέχεια ο Δημήτρης Παπασπύρου πέρασε στο ματς τον Πρωτούλη, παίζοντας με δύο επιθετικούς, αλλά και πάλι ο Αιολικός δεν μπορούσε να βρει ευκαιρίες, ενώ να σημειωθεί ότι στο 85ο λεπτό έκανε το ντεμπούτο του και ο Μάνος Πάσχος. Τα λεπτά περνούσαν οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν κενούς διαδρόμους, ενώ στις καθυστερήσεις έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αγριμάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Λάντζιο. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αιολικός κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, αλλά ο Λαμπράκης που ανέλαβε την εκτέλεση, είδε την μπάλα να περνά άουτ.

Η ήττα στην Κω ήταν μία κακή ήττα για τον Αιολικό που ήταν το φαβορί για την νίκη, όμως δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας και πλέον θα πρέπει να κάνει υπερπροσπάθεια για να καλύψει το βαθμολογικό μειονέκτημα.

Οι συνθέσεις

Α.Ο Πυλίου (Δ. Χρυσόπουλος): Λαμπρόπουλος, Ατσαλάκης, Χατζησουλεϊμάν, Χατζηβασίλης, Σαραγιώτης, Πης, Γεωργιάδης, Μαργαρίτης (91’ Μικκιού), Παραστατίδης (82’ Λάντζιος), Χατζηφούντας, Δρόσος.

Αιολικός (Δ. Παπασπύρου): Πίττατζης, Αγριμάκης, Μπάρκας (69’ Πρωτούλης), Ζώνας, Ψάνης, Κρητικός, Κατσίκης, Γιουκαρής (81’ Κεσίδης), Λαμπράκης, Μπουρούς (85’ Πάσχος), Μίλιτς.